Tedaviler

Lazer Göz Ameliyatı (Göz Çizdirme) Nedir?

Lazer göz ameliyatı, miyop, hipermetrop, astigmat ve uygun durumdaki keratokonus problemlerinin giderilmesine yönelik yapılmaktadır. Bahsi geçen bu problemler, kişilerin günlük yaşamını zorlaştıran ve bireylerin kendi başlarına yaşama imkanlarını çok ileri seviyelerde azaltabilen sağlık problemlerindendir. Sağlıklı bir görme için kontakt lens veya gözlük kullanımını zorunlu kılan bu görme problemleri, kişilerin yaşam konforunu düşürmektedir. Ayrıca bu problemlerin giderilmesi için gözlük kullanımı, birçok kişi açısından istenmeyen bir durum olabilmektedir.

Geçmiş yıllarda göz numarası bozuk olan kişiler için gözlük kullanımı zorunlu bir durum sayılmaktaydı. Sonraki yıllarda kontakt lenslerin çıkmasıyla birlikte bu zorunluluk ortadan kalkmıştır. Ancak kontakt lenslerin sürekli takılıp çıkarılabilmesi nedeni ile kişilerin yaşadığı çeşitli zorluklar vardır. Bu lensler, ayrıca gözü enfeksiyon kapmaya yatkın hale getirmeleri gibi nedenlerle gözlük kullanımına karşın bazı avantajlı olmayan durumlar barındırabilmektedirler.

Son 20-25 yılda tıp alanındaki teknolojik gelişmelerle birlikte gün geçtikçe daha güvenli bir hal almış olan ameliyat lazer göz ameliyatı teknolojileri sayesinde, hastalar gözlük veya kontakt lens dışında görme kusurlarının giderilmesine yönelik kalıcı bir alternatife sahip olmuşlardır.

Lazer Göz Ameliyatı Nedir?

Lazer göz ameliyatı, halk arasında “göz çizdirme” olarak bilinmektedir. Genel uygulamalar miyop, hipermetrop, astigmat ve presbiyopi (yaşa bağlı yakını görememe) gibi görme problemlerinin çözümüne yöneliktir.

Bahsi geçen bu nedenler ve daha birçok farklı nedenden dolayı uygulanabilen lazer göz ameliyatı, çeşitli muayene prosedürleri sonrası, doktor tavsiyesi ile yapılmaktadır. Burada dikkat edilecek hususlardan bazıları, hastanın kornea kalınlığı ve şeklinin tedavi için uygunluğudur. Ayrıca hastanın yaşı, sağlık geçmişi ve görme kusurunun numarası da operasyona uygun olup olmadığına karar verilmesi açısından önem arz eder.

Lazer son derece güçlü bir ışık türüdür. Günlük hayatın bir çok alanında yakma, kesme, buharlaştırma gibi farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Operasyon için kullanılan ışık ile genel anlamda bir kesme ve bölme durumu söz konusu değildir. İşlem sırasında hastanın belli bir noktaya sabit bakması istenmektedir ve korneanın dış yüzeyinde belirli bir bölgeye noktasal olarak lazer ışını gönderilerek operasyon uygulanır.

Halk arasında göz çizdirme olarak bilinen lazer göz ameliyatı temel olarak, lazer ışını yardımıyla ışığı süzen saydam tabaka olan korneanın tekrardan şekillendirilmesi ile belirli koşulları taşıyan miyop, astigmat ve hipermetrop sorunlarının giderilmesidir. Hasta böylece net görüş ve doğru odaklamayı sağlamış olur.

Lazer Göz Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

 • 18 yaşından büyüklere yapılabilmektedir. Çünkü bu yaşa kadar gelişim henüz tamamlanmadığı için  gözlük numaralarının büyüme ihtimali söz konusudur. Bu yüzden 18 yaşından küçük kişiler operasyona uygun değildir.
 • Kornea kalınlığı uygun olan hastalara yapılabilmektedir. LASIK ve iLASIK lazer uygulamalarından farklı olarak no touch laser uygulaması kornea yapısı ince olan hastalara da uygulanabilmektedir.
 • Daha önce katarakt ameliyatı olmuş kişilere ve retinasında yırtık tespit edilmiş kişilere de uygun ön koşullar sağlandıktan sonra uygulanabilmektedir.
 • Aşırı yüksek olmayan astigmat ve hipermetrop hastaları ile yüksek numaralı miyop hastalarına da yapılabilmektedir.
 • Kornea katmanında çeşitli izler ve lekeler barındıran hastalara uygulanabilmektedir.

Göz Lazer Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Hastanın hangi türden hangi türden bir tedaviye ihtiyacı olduğuna, hastanın genel sağlık durumu, yaşı, görme problemi ve kornea yapısına göre çeşitli incelemeler sonucunda doktor tarafından karar vermektedir. En yaygın yapılan göz lazer ameliyatı çeşitleri şunlardır:

No Touch Lazer (TranskPRK)

No touch laser, uzak ve yakın görme problemi olan hastalara uygulanabilmektedir. Göze anestezik damla damlatılarak başlatılan işlem 50 saniye ile 1 dakika arasında sürmektedir. İşlem sırasında göze herhangi bir temas söz konusu değildir. Ayrıca no touch laser işlemi öncesinde katarakt ameliyatı olmuş ve retinası yırtığa meyilli kişilere, uygun koşulları taşımaları halinde uygulanabilmektedir. Son olarak korneası ince ve açısı dik olan hastalara da no touch işlemi uygulamak mümkündür. No touch laser işlemi, temassız bir şekilde yapıldığından ameliyat niteliği taşımamaktadır. Yani göz içi lens uygulamaları gibi bir uygulama değildir. Excimer lazer çeşitlerinden biridir. No touch laser uygulamasının avantajları ise şunlardır:

 • Uygulama esnasında herhangi bir kesici alet veya cihaz teması kullanılmaz.
 • İki göz için tedavi tek bir seansta uygulanabilmektedir.
 • Tedavi sonrası gözler kapatılmaz ve koruyucu gözlükle hasta taburcu edilir.
 • Kornea yapısı ince olan hastalara da uygulanabilir.
 • Miyop, hipermetrop ve astigmat hastalarına uygulanmaktadır.
 • Korneadan herhangi bir tabaka kaldırılmadan uygulanmaktadır.
 • Göz kuruluğu ihtimali işlem sonunda minimum seviyededir. 
 • Hastanın korneasının topografik yapısına göre yüksek numaralı görme bozukluklarına da uygulanabilmektedir.

LASIK

Lasik yöntemi, yıllardır uygulanan son derece güvenilir bir yöntemdir. Anestezik damla aracılığıyla göz dokusunun uyuşturulması işlemiyle başlanır. bu sayede hasta ameliyat sırasında bir şey hissetmez. Sonrasında mikrokeratom adı verilen bir alet aracılığıyla korneadan bir kapakçık kaldırılır. Buna korneal flep oluşturulması adı verilmektedir. Korneal flep, geriye doğru katlanarak lazerin uygulanacağı alandan uzaklaştırılır. Kaldırılan kısmın altındaki dokuya excimer lazer ışınları gönderilir. LASIK yöntemi miyop ve hipermetrop problemlerinin giderilmesi için uygun bir yöntemdir. Hasta uygulama esnasında herhangi bir ağrı hissetmez. Görüşte düzelme 3-5 gün içinde tatmin edici sonuçlar vermeye başlar.

iLASIK (Intralase LASIK)

iLASIK yöntemi wavefront teknolojisi ve intralase yani bıçaksız yöntem kullanılarak yapılmaktadır. Miyop, astigmat, hipermetrop gibi görme kusurlarının tedavisi dışında keratokonus tedavisinde kullanılan halkalar için uygun kanal hazırlanmasında ve keratoplasti uygulamasında da bu yöntemden faydalanılmaktadır. LASIK için gerekli olan kesi, bilgisayar sistemi yardımıyla, kontrollü olarak femtosaniye ışınlar ile yapılmaktadır. iLASIK yönteminde kullanılan wavefront teknolojisi ile hastaların kornea haritasını çıkartmak olanaklıdır. Böylelikle kişiye özel tedavi uygulanabilmektedir.

Görme problemlerinin düzeltilmesi dışında kullanılan lazer tedavileri ise göz kuruluğu, göz tansiyonu, retina damar problemlerinin giderilmesi için uygulanmaktadır. Bunlar genellikle muayenehane ortamında ve hasta koltuğunda yapılan uygulamalardır. Ameliyat niteliğinde olmayıp ayakta tedavi niteliğindedirler. Bu tedavilerden en yaygın olanları ise şunlardır:

Göz Kuruluğunda Lazer Tedavisi – IPRL

Tedavi 15 gün arayla 3-4 seans halinde gerçekleştirilmektedir. IPRL tedavisinde her iki göz kapağına özel bir jel sürüldükten sonra, cilt üzerine IRPL lazer uygulaması yapılmaktadır. Uygulama 2 dakika kadar sürmektedir. Uygulama ile tıkalı bezler açılmaktadır. Yüzeydeki yağ tabakası geri gelir ve böylece göz kuruluğu şikayetinde belirgin bir azalma olur. Hasta, tedavi sırasında herhangi bir acı ve ağrı hissetmez.

Göz Tansiyonunda Lazer Tedavisi – SLT

Açık açılı glokom tedavisinde göz içi basıncın düşürülmesi amacıyla uygulanabilmektedir. Doktor tarafından muayenehane ortamında çok kısa bir zaman dilimi içerisinde uygulanır. SLT ile göz içi basınç %30 oranında düşürülebilmektedir. İlaç ve cerrahi müdahaleye alternatif bir tedavi yöntemidir. İstenildiğinde tekrar uygulanabilmektedir.

YAG Lazer

Uygulama muayenehane ortamında yapılmaktadır. Katarakt ameliyatlarından sonra göz içine yerleştirilen merceğin arkasındaki zarda zamanla matlaşma meydana gelebilmektedir. YAG lazer işlemi ile bu matlaşma giderilir. 

Argon Lazer

Uygulama öncesinde göz, damla ile uyuşturulmaktadır. Ayrıca göz bebeğinin büyümesi sağlanır. Tedavi muayenehane ortamında yapılmaktadır. Argon lazer retina damar kanamaları ve retina yırtılmaları tespitinde ve erken tanı durumunda var olan görmenin korunması için uygulanmaktadır.

Göz lazer Ameliyatı Uygunluk Testi Nasıl Yapılır?

Göz lazer ameliyatı için uygunluk testi öncelikle muayenehane ortamında yapılmaktadır. Öncelikli olarak bilinmesi gerekenler herhangi bir görme problemi için gözlük veya kontakt lens kullanıp kullanılmadığıdır. Kişinin katarakt, göz kuruluğu, göz tansiyonu, sarı nokta hastalığı ve keratokonus hastalığına sahip olup olmadığı veya geçmişte bu hastalıkları geçirip geçirmediğinin öğrenilmesi gerekir. Hastanın sahip olduğu görme kusuru teyit edildikten sonra, söz konusu kusurun derecesi belirlenmektedir. Daha derinlemesine bir inceleme amacıyla, hastanın kornea kalınlığı ve şekli de incelenmektedir. Doktor, gerekli gördüğü taktirde daha farklı tetkikler uygulayabilmektedir. Böylece hastanın, ameliyatı olmayı gerektirecek uygun koşulları taşıyıp taşımadığına karar verirlir.

Göz Lazer Ameliyatı Süreci Nasıldır?

Lazer göz ameliyatı aşamalı bir süreçtir. Bu süreç detaylı göz muayenesi, çeşitli tetkikler, göz dibi muayenesi ve ameliyat öncesi hazırlık süreçlerini de kapsamaktadır. Hastanın operasyon için uygunluğuna hekim karar vermektedir ve sonuç olarak hastaya ameliyat tavsiyesinde bulunabilmektedir. Süreç genel hatlarıyla aşağıdaki gibi işlemektedir:

Genel Göz Muayenesi: Ameliyat ile ilgili karar sürecine hastanın genel göz muayenesi yapılarak başlanır. Hastanın görme keskinliği, görme problemine dair  numara tespiti ve bağlayıcı ölçümler gerçekleştirilmektedir. Bu aşamanın sonunda ise biyomikroskobik muayene ve göz tansiyonu ölçümü yapılmaktadır. Hastanın şeker, guatr ve yüksek tansiyon gibi hastalıklara sahip olup olmadığı ve genel sağlık durumu bu aşamada sorgulanmaktadır.

İleri Tetkiklerin Uygulanması: Hastaya ihtiyaç halinde ileri tetkikler uygulanabilmektedir. Bunlar topolazer ve wavefront tetkikleridir. Bu tetkikler sayesinde kornea tabakasının topografik yapısı bütünüyle ortaya çıkartılabilmektedir. Pakimetre ile kornea tabakasının kalınlığı ölçülebilmektedir.

Göz Dibi Muayenesinin Gerçekleştirilmesi: Hastanın,  göz bebeklerini genişleten bir damla damlatılmasıyla işleme başlanır. Yarım saat bekledikten sonra tekrardan göz numarası tespiti yapılmaktadır ve göz bebeğinden retinadaki damar ve sinir tabakasının ayrıntı muayenesi gerçekleştirilmektedir. Retinada yırtık veya yırtık ihtimali tespiti sonrasında argon lazer uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulama sonrasında görme problemine yönelik uygulanacak lazer tedavisi, 3-4 hafta sonrasında bir tarihe ertelenir.

Ameliyat Kararının Verilmesi: Tüm bu aşamalar yaklaşık olarak birkaç saat kadar sürmektedir. Sonuç olarak elde edilen veriler değerlendirilmektedir ve bu veriler sayesinde hasta için ideal tedaviye karar verilebilir. Eğer operasyona karar verildiyse en erken bir gün sonrasına randevu verilebilmektedir.

lazer göz ameliyatı nedir?Ameliyat Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Lazer operasyonu (göz çizdirme) öncesinde hasta göz ve çevresine herhangi bir makyaj yapmamalıdır ve parfüm kullanmamalıdır. Ayrıca ameliyat günü kan sulandırıcı ilaçlar da kullanmamalıdır. Kontakt lens kullanan hastalar operasyondan birkaç gün önce kontakt lens kullanımını bırakmalıdırlar. Hastanın durumuna özel olarak dikkat etmesi gereken başka hususlar var ise doktor, hastayı ameliyat öncesi hazırlık aşamasında ne yapması gerektiğiyle ilgili bilgilendirecektir.

Lazer Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

No touch lazer, LASIK ve iLASIK için farklı uygulamalar söz konusu olmakla birlikte genel prosedürü şu şekilde ilerlemektedir:

 • Hasta operasyonun yapılacağı alana girer ve lazer yatağına sırtüstü uzanması sağlanır.
 • Bir gözü açık kalacak şekilde hastanın göz çevresi, sterilize bir örtüyle kapatılmaktadır.
 • Damla anestezi yöntemiyle göz uyuşturulmaktadır. Hasta işlem sırasında hiçbir ağrı hissetmez.
 • İhtiyaç görülmesi halinde işlem sırasında heyecanlanmaması için hastaya sakinleştirici verilebilmektedir.
 • Damla dökülüp uyuşturulan gözün etrafı iyice temizlenmektedir.
 • Uygulama tek bir günde iki farklı göz içinde yapılabilmektedir. 
 • Operasyon sırasında göz kapağının açık tutulması için ekartör yerleştirilir ve böylece operasyona başlanır.

Operasyon prosedürleri her bir tedavi çeşidi için giriş aşamasından sonra farklılık göstermektedir.

No touch laser uygulamasında göze herhangi bir temas olmadan hastanın kornea bölgesine 50 saniye ve bir dakika arasında lazer işlemi uygulanmaktadır. 

LASIK yönteminde mikrokeratom aracılığı ile korneal flep oluşturulmaktadır. Korneal frebin oluşturulmasından sonra kaldırılan kısmın altına lazer uygulaması yapılmaktadır.

iLASİK yönteminde ise LASİK için gerekli olan kesi bilgisayar sistemiyle oluşturulmaktadır. Sonrasında korneaya lazer ışınları gönderilerek tedavi gerçekleştirilmektedir.

Hasta ameliyattan sonra yaklaşık yarım saat boyunca müşade altında tutulmaktadır. Uygulanan operasyonun türüne göre ilk birkaç gün bulanık görme ve gözlerde batma yaşanabilmektedir.

Operasyon sonrasında hastaların hastanede kalmasına gerek yoktur. Hastalar birkaç saat içerisinde hemen taburcu edilirler.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Doktor tarafından verilen göz damlaları özenle kullanılmalıdır.
 • Bir hafta kadar göze darbe almamak ve sert hareketlerle ovuşturmamak gerekmektedir.
 • İlk 1 ay spor aktiviteleri koruyucu gözlüklerle yapılmalıdır.
 • Ameliyattan sonraki birkaç gün boyunca göze su değmemelidir.
 • UV ışıktan gözler mümkün olduğunca korunmalıdır, gün ışığının keskin olduğu saatlerde güneş gözlüğü kullanılmalıdır.
 • Ameliyattan hemen sonra araç kullanılmamalıdır.
 • İlk hafta özellikle efor isteyen yorucu işlerden kaçınılmalıdır.
 • Doktorun belirttiği sürede düzenli kontrollerin yapılması aksatılmamalıdır.

lazer göz ameliyatı (göz çizdirme) nasıl yapılır

ONLINE RANDEVU FORMU

whatsapp

WHATSAPP HATTIMIZDAN

VAKİT KAYBETMEDEN BİZLERE
YAZABİLİRSİNİZ.

0549 772 39 63

venividigoz-logo.png

Bilgileriniz başarıyla gönderildi.
En kısa zamanda iletişim bilgilerinizden irtibata geçilecektir. Teşekkürler.