BLOG
Hızlı Randevu Formu

Güneş Gözlüğü Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Güneş gözlüğü seçiminde nelere dikkat edilmeli sorusu, özellikle de yaz ayları yaklaşırken pek çok kişi tarafından sıklıkla sorulur. Güneş gözlüğü güneşli havalarda ve yaz aylarında göz sağlığının korunması, aynı zamanda görüşün iyileştirilmesi açısından kullanılan bir araçtır. Sağlığın korunması açısından önemli olduğu kadar görselliği ile de tarzına önem veren bireyler için önemli bir aksesuarı oluşturur.

güneş gözlüğü seçimi

Bu nedenle piyasada çok fazla çeşit ve kalitede güneş gözlüğü bulabilmek mümkündür. Gözlük kullanımının görsellik yönü çoğu kişi için daha fazla önem taşırken sağlık boyutunun da göz önünde bulundurulması gerektiği, sağlığa uygun olmayan ürünlerin gözlere zarar verebileceği bazen unutulur. Bu nedenle güneş gözlüğü seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilinçli olmakta fayda vardır. Seçim yaparken pek çok insanın kafası karışsa da gözlüğün yüz ile uyumluluğu kadar dikkat edilmesi gereken bir diğer konu gözlüğün teknik özellikleridir. İşte güneş gözlüğü seçiminde nelere dikkat edilmeli diye soranlar için gözlük seçimi yapmadan önce bilinmesi gerekenlere yazının devamından ulaşabilirsiniz.

UV (Ultraviyole) Koruması

Güneş gözlüğü seçiminde nelere dikkat edilmeli sorusunu yanıtlamaya kesinlikle ultraviyole koruması ile başlamak gerekir. Zira bir güneş gözlüğünde dikkat edilmesi gereken en önemli özellik güneş gözlüklerinin UV ışınlarına karşı koruma düzeyidir. Genel anlamda her gözlük camının ultraviyole ışınlarını belirli oranda bloke ettiği söylenebilir. Ancak sağlıklı bir gözlüğün hem UVA ışınları hem de UVB ışınlarını filtre etmesi ve gözü tüm UV ışınlarından %99-100 oranla koruması gerekir. Güneş gözlüklerinin üzerinde UV korumasına ilişkin sertifika bulunmalıdır. Bu sertifikalar genellikle UV200, UV400, UV600 gibi bloke etme gücünü nanometre cinsinden ifade eden etiketler şeklinde olur. Özetle güneş gözlüğü seçiminde nelere dikkat edilmeli sorusuna yanıt vermek gerekirse, gözlüğünüz en az 400 nm UV ışınını bloke etme gücüne sahip olmalı ve bu açıdan sertifikalandırılmış olmalıdır.

CE (Conformité Européenne) Belgesi

Güneş gözlüğü seçiminde nelere dikkat edilmeli diyenler için seçim yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da ürünün CE belgesinin bulunmasıdır. Genel anlamda bir kalite ölçütü olan CE belgesi bir ürünün güvenlik, sağlık ve çevre koruma gereksinimlerini karşılaması açısından Avrupa Birliği standartlarına göre değerlendirilmiş ve uygun bulunmuş olduğunu gösterir. Bu nedenle avrupa birliği standartlarına göre kaliteli gözlüklerin üzerinde ce conformité européene ibaresi yer alır. Güneş gözlüğü seçiminde nelere dikkat edilmeli derseniz, bu belgeyi de kriterleriniz arasına eklemelisiniz. Satın alacağınız güneş gözlüklerinde güvenilir tescil belgesi anlamına gelen bu ibarenin bulunup bulunmadığını mutlaka kontrol etmeniz ve yalnızca CE belgeli ürünleri almanızda fayda vardır.

Güneş Gözlüğü Camının Kalitesi

Güneş gözlüğü seçiminde nelere dikkat edilmeli listesinde UV koruması ile birlikte yer alması gereken bir diğer başlık da gözlük camının kalitesidir. Polarize gözlük camları yollar, camlar, su birikintileri veya kar gibi yüzeylerden yansıyan parlamaları azaltarak gözlüğün gözleri daha rahat ettirmesini sağlar. Aynı şekilde aynalı kaplamalara sahip olan gözlükler de özellikle parlak güneş ışığında göze gelen ışık miktarını azaltarak gözlerinizi koruyabilir. Ayrıca kaliteli ve uzun ömürlü bir güneş gözlüğü için camların çizilmeye ve darbelere karşı dayanıklı olması gerekir. Bu nedenle camın dayanıklılığı konusunda yapılan dayanıklılık testleri veya kullanılan tekniklerin araştırılmasında fayda vardır.

Gözlük Dikey Bir Çizgiye Odaklanmalı

Güneş gözlüğü seçiminde nelere dikkat edilmeli sorusuna farklı bir yanıt olarak, dikey bir çizgiye odaklanma testi yapmanız gerektiği söylenebilir. Bunun için şu adımları takip edebilirsiniz:

  • Gözlüğü elinize alın ve bir kol boyu uzunluğunda karşınızda tutarak içerisinden bir düz çizgiye bakın.
  • Ardından bir ağaç gövdesi, kapı kenarı veya bir kolon gibi dikey bir çizgiye odaklanın ve yukarı aşağı sağa sola hareket ile yavaşça gözlüğü oynatın.
  • Merceği hedef aldığınız çizgi boyunca nazikçe hareket ettirin ve görüntüyü inceleyin.

Bu adımları takip ettikten sonra son aşamada dikkatli bir şekilde baktığınızda düz olan kenarda herhangi bir farklılığın olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu düz kenarı takip ettiğiniz sırada görüntüde bozukluk, sallanma, titreme veya kırılmalar oluyorsa o gözlük uygun değildir. Çünkü bu durumda muhtemelen camın pürüzsüzlüğünde veya incelik-kalınlık dengesinde yer yer bozulmalar mevcuttur ve bu da camın yeterli kalitede olmadığını gösterir.

Mercek ve Çerçeve Materyali

Güneş gözlüğü seçiminde nelere dikkat edilmeli sorusunu yanıtlamaya devam ederken mercek ve çerçeve materyallerine de değinmek gerekir. Güneş gözlüğünde mercek (lens) cam, plastik, polikarbon gibi çeşitli malzemelerden üretilmiş olabilir. Eğer çizilmeye ya da kırılmaya dayanıklı bir ürün tercih ediyorsanız, özellikle de çocuğunuz için bir güneş gözlüğü bakıyorsanız polikarbon camları tercih edebilirsiniz.

Numaralı bir gözlük camına ihtiyacınız varsa öncelikle göz doktorunuzu ziyaret etmeli ve güncel göz numaranızı öğrenmelisiniz. Ardından optisyeninizle birlikte size en uygun merceğin seçimini yapabilirsiniz. Güneş gözlüğü seçiminde nelere dikkat edilmeli sorusuna verilebilecek diğer bir yanıt ise çerçeve materyalinin amaca uygun olmasıdır. Bu konuda estetik tercihleriniz daha çok ön plana çıkacaktır. Kırılmayan, bükülebilen, esnek çerçeveler tercih ederseniz dayanıklılık açısından avantaj sağlayabilir. Yine aynı şekilde çok ağır olmayan bir çerçeveyi tercih etmeniz kullanım kolaylığı açısından avantaj oluşturabilir.

Işık Emilim Oranı Uygunluğu

İyi bir güneş gözlüğü almanın diğer bir yolu da gözlüğü camının dışarıdan gelen ışığın ne kadarını emdiğini ne kadarını yansıttığını ve ne kadarını içeri verdiğini kontrol ederek seçmektir. Bu nedenle güneş gözlüğü seçiminde nelere dikkat edilmeli diyenler için ışık emilim oranı, kriterler arasında olmalıdır. Güneş gözlüklerinin beraberinde verilen ve ürün bilgilerini içeren belgelerde ışık emilim oranı ile ilgili bilgiler genellikle yer alır. Sağlıklı ve kaliteli bir güneş gözlüğünün görünür ışığın %75-90’ını perdelemesi istenir (1). Çok fazla parlamanın olmadığı ve güneş ışınlarının dike yakın açılarla gelmediği ortamlarda kullanılacak olan güneş gözlükleri için emilim oranı daha düşük olabilir.

Emilim oranı gözlük camının dışarıdan gelen ışığın ne kadarını emdiğini ne kadarını yansıttığını ve ne kadarını içeri verdiğini belirler. Bu açıdan göze fazla ışık gelmeyen şehir sokaklarında 40-50 gibi bir oran yeterli gelebilir. Güneşin doğrudan geldiği yüksek tepelerde 50-70 deniz kıyısında ve kayak yaparken ise 80-85 gibi emilim oranlarına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu noktada güneş gözlüğü seçiminde nelere dikkat edilmeli listenizin içerisine ayna testini de ekleyebilirsiniz. Bir gözlüğün camının ışık emilim oranı açısından uygunluğunu test etmek için gözlüğü taktıktan sonra aynada kendinize bakabilirsiniz. Gözlerinizi aynadan çok rahat bir şekilde görebiliyorsanız muhtemelen gözlüğün camı çok açık, ışık emilim oranı da hedeflenenden daha düşüktür.

Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

Yüz şekline uygunluk güneş gözlüğü seçiminde nelere dikkat edilmeli sorusunun bir diğer önemli yanıtı olabilir. Güneş gözlüğünün yüz şeklinizle uygun olması estetik açıdan hoş bir görünüm elde etmenizi kolaylaştırırken gözünüze gözlük kenarlarından gelecek istenmeyen filtresiz ışıkları da engellemenizi sağlar. Göz sağlığının en önemli düşmanı olan UV ışınları ve filtreden geçmediği için göze yoğun şekilde gelen parlak ışık gözlük camının çevresinden gözünüze ulaşmamalıdır. Güneş gözlüğünüzün şakaklarınızı sarması, yanlardan gözünüze ışık girişini engelleyeceğinden daha sağlıklı bir alternatif olabilir. Ayrıca oval, yuvarlak, kare ve üçgen gibi farklı yüz şekillerine göre uygun olarak üretilen farklı çerçeve şekilleri bulunur. Güneş gözlüğü seçiminde nelere dikkat edilmeli diyorsanız seçim yaparken bunları da göz önünde bulundurabilirsiniz.

Sahte Markalara Odaklanılmamalı

Güneş gözlüğü seçiminde nelere dikkat edilmeli diye merak edenler için bir diğer kafa karıştırıcı konu markadır. Güneş gözlüğü her ne kadar bir koruyucu sağlık ekipmanı olsa da çoğu birey için yalnızca bir tarz aksesuarı olarak değerlendirilir. Bu nedenle pahalı gözlük markalarının replikası olarak üretilen sahte güneş gözlüklerine gösterilen rağbet ne yazık ki çok fazladır. Sahte gözlükler yalnızca görüntü açısından kaliteli gözlüklerin replikasını oluşturur ancak sağlık özellikleri ve kalite faktörleri açısından bu ürünlerin yerini tutması genellikle mümkün değildir. UV blokaj özelliği olmayan, ışık emilimi standartların dışında olan, çok koyu renkli camlara sahip güneş gözlüklerinin gözlerinize fayda yerine zarar vermesi muhtemeldir. Bu gözlüklerde herhangi bir sağlık koruması olmadığı gibi aşırı ışık engellemesi söz konusu olduğundan göz bebeği daha iyi görebilmek adına büyüyerek açılır. Böyle bir durumda gözler zararlı UV ışınlarına karşı çok daha dayanıksız hale gelir. Güneş gözlüğü seçiminde nelere dikkat edilmeli sorusunun bir yanıtı da sahte güneş gözlüklerinin kullanımından kesinlikle kaçınmaktır. Bütçe kısıtlılığı durumunda daha uygun fiyatlı olan ancak sağlıklı ve kaliteli gözlük camları üreten firmaların ürünleri tercih edilebilir.

Hangi Renk Güneş Gözlüğü Ne Zaman Kullanılmalı?

Güneş gözlüğü seçiminde nelere dikkat edilmeli diyenler için gözlük alırken kararsızlık yaratan ve bu nedenle sıklıkla merak edilen konulardan bir tanesi de gözlük camı rengidir. Güneş gözlüklerinin üretiminde UV ışınlarının filtrelenmesi ve bu ışınların blokajı için özel kaplamalar kullanılması şarttır. Bu kaplamalar şeffaf olduğundan camın rengi ultraviyole ışınlarına karşı koruyuculuğun bir göstergesi değildir. Ancak camın rengi, dışarıdan gelen ışığın ne kadarının emildiğini etkileyen unsurlardan bir tanesidir. Güneş gözlüğü seçiminde nelere dikkat edilmeli sorusuna yanıt olarak cam rengi özelinde şunlara dikkat edilebileceği söylenebilir:

  • Aynalı kaplamalar göze gelen ışık miktarını düşürmekle birlikte deniz kenarı, kayak pisti gibi alanlarda avantaj sağlar. Fakat fazla güneş ışığı olmayan şehir ortamında karanlık bir görüntü oluşturabilir.
  • Kahverengi, gri, yeşil veya sarı renkli güneş gözlüğü camları, renklerin doğal tonlarından farklı görülmesine yol açan renk bozulmasının minimum düzeyde olması için tercih edilebilir.
  • Gri renkli camlar renklerin algılanmasında farklılığa neden olmadan gelen ışığın parlaklığını azaltabilir, kehribar-sarı renkli camlar ise daha düşük ışık şiddetinin olduğu ortamlarda en iyi görüşü elde etmenize yardımcı olabilir.
  • Gözlük camında renk seçimi yaparken göz renginin de değerlendirilmesi gerekebilir. Örneğin mavi gözlü insanlar ışığa karşı daha duyarlı olduğundan görünür ışığı daha fazla engelleyen gri renkli camlarla daha rahat edebilir. Kahverengi gözlü insanlar ise gözlükleri sık sık çıkarmak zorunda kalmamak için kahverengi camları tercih edebilir. Bu nedenle seçim yapılırken göz doktorunun bilgisine danışmakta fayda olacaktır.

Siz de güneş gözlüğü satın almayı düşünüyorsanız ve güneş gözlüğü seçiminde nelere dikkat edilmeli sorusuna yanıt arıyorsanız gözlüğünüzü seçmeden önce yukarıdaki kalite özelliklerine dikkat edebilirsiniz. Güneş gözlüğü seçiminde nelere dikkat edilmeli sorusuna hekiminizden gelebilecek size özgü farklı yanıtlar olabilir. Göz sağlığınızın durumuna göre bireysel farklılıklarınız olabileceğinden öncelikle göz doktorunuzun muayenesinden geçmeniz ve güneş gözlüklerinizi seçerken hekiminizin önerileri doğrultusunda tercih yapmanız faydalı olacaktır.

RANDEVU AL
Sizlere daha iyi hizmet sunabilmek adına sitemizde çerez konumlandırmaktayız. Kişisel verileriniz, KVKK kapsamında toplanıp işlenir.
Detaylı bilgi almak için Veri Politikamızı / Aydınlatma Metnimizi inceleyebilirsiniz. Sitemizi kullanarak, çerezleri kullanmamızı kabul etmiş olacaksınız.