Tedaviler

Sarı Nokta Tedavisi

Sarı nokta hastalığı (makula dejenerasyonu), Türkiye’de ve tüm dünyada 60 yaş üzeri kişilerde görme kaybı sebeplerinin başında gelmektedir. Hastalığın en yaygın görülme sebebi genetik yatkınlıktır. Sigara içmek ve yetersiz beslenmek gibi nedenler de hastalığın ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilmektedir. Hastalık kontrol altına alınmadığı sürece ilerleyici tarzda görme kaybına sebep olmaktadır. Hastalığa yakalanan kişiler okuma, araç kullanma, tv seyretme gibi günlük işleri yaparken zorluk çekmektedirler.

Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

Sarı nokta hastalığı (yaşa bağlı makula dejenerasyonu) gözün retina tabakasında, net görmeden sorumlu olan makula bölgesindeki (sarı nokta) reseptör hücrelerinin ilerlemesi sonucu merkezi görmenin yitirilmesidir. Makula bölgesi, gözümüzün arkasında yer almaktadır ve detayları görebilmemizi sağlayan bölgedir. Bu bölgenin yerine getirdiği işlev sayesinde kitap okuyabilme, ipliği iğne deliğinden geçirme ve daha bir çok ince ayrıntılı görüş isteyen işi yapabilmekteyiz.

Sarı nokta hastalığı olan kişilerde görme alanının merkezinde, sinir hücrelerinin ölmesiyle birlikte merkezi  görme kaybı başlamaktadır. Merkezde başlayan bu görme kaybı zamanla kenarlara doğru genişler. Hastalar merkezde karanlık bir nokta görürken kenarlarda da halka şeklinde görürler.

Sarı Nokta Hastalığı Türleri Nelerdir?

Yaşa bağlı makula dejenerasyonu gelişme mekanizması açısından da iki türe ayrılmaktadır.

Kuru Makula Dejenerasyonu: En sık görülen sarı nokta hastalığı türü budur. Sarı nokta hastalarının %85’lik kısmında bu tür izlenmektedir. Retinanın makula bölgesinde drusen adı verilen sarı renkli küçük maddeler birikir ve makulaya zarar verir bu sebeple de görme kaybına sebep olabilmektedir.

Islak Makula Dejenerasyonu: Sarı nokta hastalarının yüzde 10-15’inde bu tür görülmektedir. Makulanın altında anormal yapıda kan damarlarının genişlemesi sonucunda meydana gelir. Meydana gelen kanamalar ve damar dışına çıkan sıvılar sebebiyle makula yapısı zedelenmektedir. Bu durum ise görme kaybına sebep olabilmektedir.

Bu iki türün dışında Stargardt hastalığı olarak bilinen genç tip makula dejenerasyonu, çocuklar ve gençlerde görülen sarı nokta hastalığı türünü oluşturmaktadır.

Sarı Nokta Hastalığı İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

 • Kadınlar
 • 65 yaş üstü kişiler
 • Renkli gözlü kişiler
 • Fazla kilo
 • Sigara içmek
 • Kalp damar hastalığı öyküsü

 

Sarı Nokta Hastalığı Neden Olur?

Retina tabakasının kendine ait bir damar tabakası mevcuttur. Bu tabaka yine de kendi altında bulunan daha zengin başka bir damar tabakasından beslenmektedir. Bu iki tabaka arasında filtre görevi görmekte olan ince bir zar tabakası vardır. Makula bölgesinde, ışık ve başka etkenlerle oluşan zararlı maddeler bu zar tabakasında temizlenmektedir. Temizlenen zararlı maddeler ise bir alttaki zengin tabakaya iletilir ve bu bölgeden dolaşım sistemi yardımıyla atılırlar. Bugüne kadar tam olarak bilinemeyen bir nedenle bu bölgeden atılamayan zararlı maddeler bu bölgede birikerek, görme sistemi için olumsuz bazı olayları başlatır. Böylece sarı nokta hastalığı başlamış olur.

Sarı Nokta Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Yaşa bağlı sarı nokta hastalığında makuladaki hücreler yavaş yavaş yitirilmektedir. Bu yüzden hastalık, bir anda çok fark edilebilir belirtiler vermez. Farklı kişilerde farklı belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Bazı durumlarda bir yalnızca bir gözde belirtiler ortaya çıkabilmekte olup diğer gözde herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Sarı nokta hastalığında ancak her iki göz etkilenmişse tanı koymak kolaylaşmaktadır. Başlangıçta verilen belirtiler renklerin soluk, yazıların bulanık görülmesi ve düz çizgilerin eğik olarak görülmeye başlanmasıdır. Sarı nokta hastalığı ilerledikçe bakılan noktanın ortasında koyu karanlık bir bölge oluşur, bulanıklık ve düz çizgilerin eğik görülmesi sorunları artar. Ayrıca yakın okuma ve ince ayrıntılı işlerle uğraşma esnasında daha fazla ışığa ihtiyaç duyulmaktadır. Loş ışıklı ortamlara uyum sağlamada zorluk çekilmektedir. Hastalık ilerledikçe bu sorunlar kişilerin günlük faaliyetlerini tek başına gerçekleştirmesini bir süre sonra imkansız kılmaktadır.

sarı nokta hastalığı belirtileri

Ne Zaman Doktora Görünmelisiniz?

Aşağıdaki durumlarda ilgili hekime görünmenizde fayda vardır:

 • Merkezi görüşünüzde kararma fark edersiniz.
 • Renkleri ve ince ayrıntıları görmede güçlük yaşama, düz çizgilerin eğik görülmesi sorunu yaşarsanız.

Bu değişiklikler, özellikle 60 yaşın üzerindeyseniz, sarı nokta hastalığının ilk belirtileri olabilmektedir. Ayrıca ailesinde makula dejenerasyonu geçmişi olanların hastalığın belirtileri konusunda daha hassa davranmalarında fayda vardır.

Sarı Nokta Hastalığına Karşı Alınabilecek Tedbirler Nelerdir?

Sarı nokta hastalığında erken teşhisi belirlemek için yaptırılacak düzenli hekim kontrolü önemlidir.

Diğer sağlık sorunlarının kontrol altında tutulmasını sağlayın. Örneğin, kardiyovasküler bir rahatsızlığınız varsa, doktor kontrollerinizi aksatmadan düzenli ilaç kullanımını sağlayın.

Sigara kullanmayın, kullanıyorsanız da bırakın. Sigara sarı nokta hastalığı riskini ciddi oranda arttırmaktadır.

Düzenli olarak egzersiz yapıp, sağlığınızı koruyun ve ideal kilonuzda kalın.

Meyve ve sebze ağırlıklı beslenin. Bu gıdalar makula dejenerasyonu riskini azaltan antioksidanlar içermektedir.

Düzenli aralıklarla balık tüketin. Balıklarda bulunan Omega-3 asitleri, makula dejenerasyonu riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Ceviz ve diğer kuruyemişlerin bir çoğu da omega-3 açısından zengin gıdalardır.

Sarı Nokta Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Özellikle 60 yaş üzerinde görme kaybına neden olan çeşitli göz hastalıkları ve sistemik rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenden dolayı sarı nokta hastalığının teşhisine öncelik hastanın yaşadığı şikayetlerin, hem kendisi hem de ailesinin tıbbi öyküsünün detaylı olarak dinlenmesi ile başlanır. Hastaya, biyomikroskop ve çeşitli mercekler ve tomografi cihazları kullanılarak detaylı bir göz dibi muayenesi yapılabilir. Farklı cihazlar kullanılarak da görme alanının kapsamı belirlenebilmektedir. Böylece görme alanında meydana gelmiş bozulmalar tespit edilebilirler. Bozulmanın şekline göre sarı nokta hastalığının varlığı sorgulanabilmektedir. Bu muayenenin daha rahat yapılabilmesi için göz bebeğini genişletmeye yarayan bir damla kullanılabilmektedir. Hekim, gerekli gördüğü takdirde floresan anjiyografi gibi retinadaki damar yapılarının incelenmesine yarayan bir yönteme de başvurabilmektedir.

Sarı Nokta Hastalığında Tedavisi Nasıl Olur?

Kuru tip tedavisi, daha çok özel vitamin destekleri ve yüksek dozda Omega-3 verilmesiyle yapılır ve tüm tedavi, ağızdan alınan ilaçlarla gerçekleştirirlmektedir. Islak tip tedavisi ise daha çok göz içine anti-VEGF adı verilen ilaçların injekte edilmesiyle yapılmaktadır. Burada amaç hastalığın iyileştirilmesi değil, körlüğün engellenmesidir. Bu injeksiyonların çok sayıda tekrarı gerekebilmektedir.

Sarı Nokta Hastalığının İlaç Kullanımı Dışında Tedavisi De Var Mıdır?

MACRO-vision (MAKRO-vizyon) operasyonu ve Makule Lensi tedavisiyle görme iyileştirilebiliyor.

Sarı Nokta Hastalığında MACRO-vision (MAKRO-vizyon) Operasyonu

Retinanın görme merkezini etkileyen hastalıklardan dolayı merkez görmesi ve dolayısıyla uzak ve yakın görmesi düşmüş hastaların mevcut hastalıklarını tedavi etmeden ancak retinaya düşen görüntüyü büyüterek, Makula hastalıklarına rağmen uzak ve yakında daha iyi görmelerini sağlayan operasyondur.

ŞEMA

Amsler Grid Testi

Amsler Grid Testinin Uygulama Şekli

Amsler grid testi evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz bir testtir.

 • Normalde okumak için kullandığınız gözlük ya da kontakt lens varsa takınız.
 • Yukarıda görülen şemaya, iyi aydınlatılmış bir odada yüzünüzden yaklaşık 30 – 40 cm uzakta olacak şekilden bakınız.
 • Bir gözünüzü elinizle kapatınız ve açık olan gözünüz ile ortadaki noktaya odaklanınız. Şemada yer alan büyük karenin her 4 köşesini de görüp görmediğinize dikkat ediniz.
 • Diğer gözünüzü de aynı şekilde test ediniz.
 • Çizgilerde dalgalanma, kırılma, bulanıklık görüyorsanız ya da köşeleri göremiyorsanız bunlar, sarı nokta hastalığı belirtileri olabilmektedir.
 • Bu durumda en kısa zamanda retina hastalıkları uzmanı bir göz hekimine başvurmak gerekir.

ONLINE RANDEVU FORMU

whatsapp

WHATSAPP HATTIMIZDAN

VAKİT KAYBETMEDEN BİZLERE
YAZABİLİRSİNİZ.

0549 772 39 63

venividigoz-logo.png

Bilgileriniz başarıyla gönderildi.
En kısa zamanda iletişim bilgilerinizden irtibata geçilecektir. Teşekkürler.