Tedaviler

Retina Hastalıkları

Retina hastalıkları; retina tabakası gözün arka kısmında bulunan ışığı algılayan hücrelerin oluşturduğu zar şeklindeki dokudan oluşur. Retina tabakası gözümüze gelen ışığı ve görüntüleri beynimize aktarmaktan sorumlu olduğu için retina tabakası sağlıklı olmazsa gözümüz görme işlevini yerine getiremez.

Retina dokumuzda çeşitli nedenlerden meydana gelmiş olan deformasyonlar, görme işlevini olumsuz yönde etkiler.

En sık görülen retinal deformasyonlar;

  • Sarı nokta hastalığı

  • Diyabetik retinopati

  • Retina dekolmanı

  • Gece körlüğü

  • Gözde uçuşan cisimler

Gözde Uçuşan Cisimler

Gözde uçuşan ufak cisimler, ufak ya da büyük boyutlarda lekeler bir anda beliren ipliksi nesneler farkederseniz bu durumun retina hastalıkları ile ilgili olduğundan şüphelenebiliriz.

Gözde uçuşan cisimler görmek, gözün iç tabakasını oluşturan jöle şeklindeki saydam sıvı daha akışkan ve daha sıvı hale gelebilir. Küçük kümeler retina tabakasına gölge düşürür. Bununla birlikte, gözde uçuşan cisimler görmek retina yırtıklarının sonucunda da meydana gelmiş olabilir.

Retinada yırtık meydana geldiyse erken müdahale ile hasta operasyona alınmalıdır. Eğer tedavi edilmezse retina dekolmanına sebep olur.

Sarı Nokta Hastalığı

Sarı nokta hastalığı; yaşa bağlı makula dejenerasyonu da dediğimiz sarı nokta hastalığı görüşün merkezinde olan görme kaybına sebep olan ciddi bir hastalıktır. Sarı nokta hastalığı 55 yaşın üzerinde daha sık görülür.

Görüşünüzde bulanıklık, düz çizgileri çarpık görme, ince detaylara odaklanmada zorluk sarı nokta hastalığının belirtileri olabilir.

Her hastalıkta olduğu gibi sarı nokta hastalığında da erken teşhis çok önemlidir. Hastalığın gelişimini engellemede sağlıksız kan damarlarının gelişimini durdurmada antioksidan gıda takviyelerinden yararlanılabilir.

Yaş tip sarı nokta hastalığının tedavisinde göz içi enjeksiyon yönteminden yararlanılabilir. Kuru tip sarı nokta hastalığı türünde ise enjeksiyon tedavisi uygulanmamaktadır. Sarı nokta hastalığının günümüzde operasyon ile tedavisi mümkündür.

Diyabetik Retinopati

Diyabetik retinopati günümüzde en önemli körlük sebeplerinin başında gelir. Retina kan damarlarındaki değişiklikler sonucunda meydana gelir. Diyabetik retinopatide farklı türde hasarlar meydana gelir. Kan damarlarının yapısı bozularak küçük baloncuklar meydana geldiğinde kanamaya sebep olur. Diyabetik retinopatide ilk başlarda görme kaybı gelişmez, zamanla hastalık ilerledikçe görmede zayıflık açığa çıkar. Tedavisinde ise lokal anestezi ile lazer uygulanabilir.

Retina Dekolmanı

Göz küresinin içini kaplayan görmeyi sağlayan sinir hücrelerinin oluşturduğu retina dokusunun bitişik olduğu besleyici dokudan ayrılması retina dekolmanıdır.

Ani gelişir. Retina dekolmanı kısa sürede tedavi edilmezse kalıcı körlük meydana gelebilir. Yırtıklı retina dekolmanı ve traksiyonel retina dekolmanı ilerleyicidir. Tedavisi göz operasyonudur. Dekolmanın başlangıcında görme keskinliği iyi olabilir fakat bu durum hekimi ve sizi yanıltmamalıdır, operasyon ertelenmemelidir. Eksudatif retina dekolmanının tedavisi medikaldir. Eksudasyona yol açan kan faktörlerinin düzeltilmesi, kortikosteroid içeren ilaçlar ve göz içi enjeksiyonlar uygulanması uygundur.

Gece Körlüğü

Gece körlüğü daha az bilinen ismiyle niktalopi gözün gece karanlığında düşük ışık koşullarına uyum sağlayamaması durumudur. Bu bir göz rahatsızlığı olarak kabul edilmese de hastayı zor duruma sokabilmektedir.

Gece körlüğü kişinin görme yeteneğini olumsuz yönde etkilese de tam olarak görme kaybına sebep olmaz.

Gece körlüğü özellikle akşamları araç kullanırken görmede sorunlara ve parlak ışıkta gözleri refleks olarak kapatmaya sebep olduğu için tehlikelidir.

ONLINE RANDEVU FORMU

whatsapp

WHATSAPP HATTIMIZDAN

VAKİT KAYBETMEDEN BİZLERE
YAZABİLİRSİNİZ.

0549 772 39 63

venividigoz-logo.png

Bilgileriniz başarıyla gönderildi.
En kısa zamanda iletişim bilgilerinizden irtibata geçilecektir. Teşekkürler.