Tedaviler

Retina Dekolmanı

Göz küresinin içini kaplayan görmeyi sağlayan sinir hücrelerinin oluşturduğu retina dokusunun bitişik olduğu besleyici dokudan ayrılması retina dekolmanıdır. Ani gelişen bir rahatsızlıktır. Retina dekolmanı kısa sürede tedavi edilmezse kalıcı körlük meydana gelebilir.

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

  • Gözde şimşek çakmaları,
  • Uçuşmalar,
  • Bulanık görme
  • Görme alanının bir bölgeden başlayarak daralmasıdır.

Retina Dekolmanı Nedenleri Nelerdir?

Yırtıklı retina dekolmanı: retina dekolmanlarının çoğunluğu yırtıklıdır. Retinada oluşan yırtık göz içi sıvısına geçer ve besleyici dokudan ayırır.

Retina Dekolmanında Yırtık Neden Oluşur?

Retina inceldiğinde hafif bir traksiyon bile yırtık oluşturabilir.

Vitreus dekolmanı: Vitreus (göz içi sıvısı) yaşlandıkça jel kıvamını kaybederek yer yer sıvılaşır, içinde lakuna denen boşluklar oluşur, hacmi küçülür ve gözün arka kutbundan ayrıldığında vitreus dekolmanı oluşur.

Yüksek miyopi: Yüksek miyoplarda hem retina periferinde incelme ve dejenerasyon mevcut olup vitreusta sıvılaşma vardır. Bu nedenle yüksek miyop gözlerde retina dekolmanı riski daha da artar.

Travma: göze gelen darbeler göz küresinin yanlara doğru genişlemesine ve retina gerilmesine sebep olursa yırtık yapabilir.

Gelişimsel bozukluklar: Bazı gelişimsel ve kalıtsal hastalıklarda retina dokusu incedir ve retina dekolmanı riski artar.

Traksiyonel retina dekolmanı: Bu tip retina dekolmanı, yırtık olmadan retina üzerindeki çekintilere bağlı retinanın ayrılmasına sebep olur.

Eksudatif retina dekolmanı: Bu tip dekolmanda yırtık ya da traksiyon yoktur, dolayısıyla tedavisi de operasyona başvurulmaz. Retina altına toplanmış olan sıvı (seröz eksudasyon) retinayı iterek kaldırır. Eksudasyon nedenleri şunlardır: 

  • Üveit hastalıkları
  • Yaşa bağlı makula dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı)
  • Santral seröz koryoretinopati
  • Tümörler
  • Gebelikte preeklampsi ve eklampsi

Retina Dekolmanı Tedavisi

Yırtıklı retina dekolmanı ve traksiyonel retina dekolmanı ilerleyicidir.

Tedavisi göz operasyonudur. Dekolmanın başlangıcında görme keskinliği iyi olabilir fakat bu durum hekimi ve sizi yanıltmamalıdır, operasyon ertelenmemelidir. Eksudatif retina dekolmanının tedavisi medikaldir. Eksudasyona yol açan kan faktörlerinin düzeltilmesi, kortikosteroid içeren ilaçlar ve göz içi enjeksiyonlar uygulanması uygundur. Yırtıklı retina dekolmanı ve traksiyonel retina dekolmanı ilerleyicidir.

Tedavisi göz operasyonudur. Dekolmanın başlangıcında görme keskinliği iyi olabilir fakat bu durum hekimi ve sizi yanıltmamalıdır, operasyon ertelenmemelidir.

Eksudatif retina dekolmanının tedavisi medikaldir. Eksudasyona yol açan kan faktörlerinin düzeltilmesi, kortikosteroid içeren ilaçlar ve göz içi enjeksiyonlar uygulanması uygundur.

ONLINE RANDEVU FORMU

whatsapp

WHATSAPP HATTIMIZDAN

VAKİT KAYBETMEDEN BİZLERE
YAZABİLİRSİNİZ.

0549 772 39 63

venividigoz-logo.png

Bilgileriniz başarıyla gönderildi.
En kısa zamanda iletişim bilgilerinizden irtibata geçilecektir. Teşekkürler.