Tedaviler

Renk Körlüğü

Renk körlüğü renklerin ve renklerdeki farklı tonların algılanamadığı bir görme bozukluğudur. Kırmızı-yeşil renklerin karıştırılmasıyla ortaya çıkan renk körlüğü nadiren de olsa tüm renk tonlarının gri bir ton olarak algılanması olarak da görülebilmektedir.

Renk Körlüğü Kimlerde Görülür?

Renk körlüğü iki farklı şekilde meydana gelir;

Bunlardan birincisi kalıtsal sebeplerle oluşmuş renk körlüğü, diğeri ise sonradan meydana çıkan renk körlüğüdür.  Doğuştan olan renk körlüğü sıklıkla x kromozomu olarak bilinen cinsiyet kromozomuyla aktarılmaktadır. Erkeklerde tek, kadınlarda iki adet X kromozomu bulunması sebebiyle renk körlüğünün erkeklerde görülmesi daha sıktır. Kadınlarda %0,5 oranında görülürken, bu durum erkeklerde %8 olarak gözlenir. Edinilmiş renk körlüğü beynin görme merkezindeki sorunun görme sinirini etkilen bölgenin hasarlanmış olmasıdır.

Renk Körlüğü Belirtileri

  • Renk körlerinin hiçbir rengi göremeyip, dünyayı gri tonlarında gördüğünü söylerler fakat bu kanı hastaların çok küçük bir kısmını kapsar. Renk körlüğü genellikle çok belirti vermez.
  • Mavi, kırmızı, yeşil gibi renklerin algılanamaması ve ayırt edilememesidir.
  • Renk körleri, renkleri görürler ama kimi renkleri solgun gördüklerinden, renkleri maalesef birbirleriyle karıştırabilirler.

Tanı Yöntemleri nelerdir?

Belirli renkleri görmekte zorlandığınızı hissediyorsanız bir göz doktoruna muayene olmanızın zamanı geldi demektir. Göz doktorunuz size daha kapsamlı bir muayene yaptıktan sonra sizde ‘renk körlüğü’ olduğuna dair kesin bir teşhis koyabilecektir.

Renk körlüğü testi oldukça kolay bir testtir. Renklerin içinde farklı renklerdeki sayı veya deseni bulabilirseniz renk körü değilsinizdir. Yarı veya tam renk körüyseniz farklı renklerden dolayı gizlenmiş görsel ya da sayıları okuyamazsınız. Yapılan bu kolay test sonrasında göz doktorunuz sizin renk körü olup olmadığınızı rahatça teşhis edecektir.

Renk Körlüğü Tedavi Yöntemleri

Uygun hastalar için üretilmiş renkli lensler ve gözlükler mevcuttur.

Göz doktorunuz size bu kontakt lensten veya gözlük denetecektir. Hangisi ile daha iyi ayırt edebildiğiniz kolayca saptanır.

ONLINE RANDEVU FORMU

whatsapp

WHATSAPP HATTIMIZDAN

VAKİT KAYBETMEDEN BİZLERE
YAZABİLİRSİNİZ.

0549 772 39 63

venividigoz-logo.png

Bilgileriniz başarıyla gönderildi.
En kısa zamanda iletişim bilgilerinizden irtibata geçilecektir. Teşekkürler.