Tedaviler

Presbiyopi

Presbiyopi Nedir?

Vücuttaki her dokuda olduğu gibi göz dokusu da zamanla yaşlanır. Yaşlanmaya bağlı olarak bazı kalıcı problemler meydana çıkabilir. Bu problemlerden birisi de presbiyopidir.

Gözdeki merceğin uyum özelliğini kaybetmesi, odaklanma yeteneğinin gerilemesi, gözdeki lensin esnekliğini kaybetmesi ile oluşan yakın görme bozukluğudur. Yaşa bağlı olarak lenslerin esnekliğini kaybetmesine tam olarak neyin neden olduğu bilinmemekle beraber yaşlanmasının sebep olduğu görme bozukluğu olarak da kabul edilmektedir.

Herkesin 40 yaşından itibaren göz kontrollerini düzenli olarak yaptırması gerekir. 2 yılda bir göz kontrolü normal olarak kabul edilse de yılda bir muayene olmak çok daha sağlıklıdır. Senede bir yapılan kontrol göz probleminin erken tespit edilmesine ve daha kolay tedavi yöntemlerini kullanmaya da yardımcı olmuş olur.

Presbiyopi; aslında hipermetropla aynıdır. Göze yakın bölgede bulunan cisimlerin göze gelen ışınların odak noktasında retinanın arka tarafında kalıp odak dışında kalan ışınların görülmesinin zorlaşmasına sebebiyet verir.

Presbiyopinin Belirtileri Nelerdir?

Bu göz hastalığında bazı kişilerde belirti vermeyebilir. Genelde kontrollerde meydana çıkmaktadır.

Genel olarak kişilerin yakındıkları problemler şunlardır;

Kitap veya gazete okurken yazıları okuyamama, yakın bakarken uzaklaştırma istediği, yakın olarak okumaya çalışırken görünüşün bulanıklaşması en çok karşılaşılan yakınmalardandır.

Hastalık ilerlerse alın ve şakak bölgelerinde ağrılar görülmeye başlar.

Presbiyopi Neden Meydana Çıkar?

Nedeni tam anlamıyla bulunamasa da yapılan çalışmalar sonucunda bazı görüşler meydana çıkmıştır. Genellikle 35 yaşından sonra görülmeye başlayan bu göz sorunu, merceğin zamanla sertleşmesi ve bu sertleşmeye bağlı olarak esnekliğini yitirmesidir.

Gözde bulunan mercek saydam yapıdadır. Esnektir yapısal olarak da bir kapsül ile sarılıdır. Bazı göz hücrelerinin kendini yenileme özelliği maalesef yoktur. Bu sebeple meydana çıkan göz sorunları kendi kendine iyileşmez.

Presbiyopi Tanısı Nasıl Konulur?

Göz muayenesinde kişiler genellikle 50 cm’den daha yakında bulunan cisimleri görmekte bir hayli zorlanırlar. Oldukça kolay bir test olan harf okuma ile hekiminiz kolayca teşhisi koyabilir.

Presbiyopi Nasıl Tedavi Edilir?

Hastanın Presbiyopi gözlüğü kullanması en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Presbiyopi tedavisinde bir diğer yaklaşım lazer tedavi yöntemidir. Gözlük kullanmak istemeyen hastalar için en doğru alternatif olan; lazer tedavidir. Lazer tedavisinde günlük kullanımı oldukça zor olan gözlüğü kullanmak istemeyen kişilere bu yöntem uygulanabilir.

Damla anestezi ile göz uyuşturulur . Mikroskop altında yapılan uygulamayla göz bebeğinin hemen arkasına jelatin kıvamlı lens enjekte edilir. Gözden herhangi bir doku, parça çıkarılmaz. Gözün içindeki doğal mercek alınmaz. Sadece gözün ön kısmına bu lens enjekte edilir. Operasyon esnasında gözün doğal merceği korunur ve yapay lens ona dokunmayacak şekilde yerleştirilir.

İşlem 8-10 dakikada tamamlanır ve iki gün arayla diğer göze uygulanır.

Presbiyopinin İlerlememesi İçin Hasta Neler Yapabilir?

40 yaş üzerindeki kişilerin mutlaka göz muayenelerini uzman bir hekime senede bir yaptırması gerekir.

Özellikle 40 ve 50 yaş aralığındaki kişilerin hastalık belirtileri olmasa bile yılda bir göz muayenesi yaptırması gerekir. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis tedaviyi daha da kolaylaştırmaktadır.

ONLINE RANDEVU FORMU

whatsapp

WHATSAPP HATTIMIZDAN

VAKİT KAYBETMEDEN BİZLERE
YAZABİLİRSİNİZ.

0549 772 39 63

venividigoz-logo.png

Bilgileriniz başarıyla gönderildi.
En kısa zamanda iletişim bilgilerinizden irtibata geçilecektir. Teşekkürler.