Tedaviler

Prematüre Retinopatisi

Prematüre retinopatisi, erken doğan bebeklerin gözünde görülen sağlık sorunlarından biridir. Bebeklerin gözlerindeki damarlar bebek doğuncaya kadar gelişmeye devam eder. Erken doğan bebeklerde ise gelişim tamamlanmadığı için doğduktan sonra da devam eder.

Prematüre bebekleri yaşatabilmek için yüksek konsantrasyonlarda verilen oksijen gözdeki damarların anormal olarak gelişmesine neden olabilir. Retinalarında prematüre retinopatisi hastalığı meydana gelebilir. Erken dönemde tedavi edilmezse her iki gözde de körlüğe sebep olabilir. Erken doğan bebeklerin göz doktoru kontrolünden geçmesi çok önemlidir.

 Prematüre retinopatisi en çok 1 kg’mın altında doğan bebeklerde görüşür. Erken teşhiste tedavisi çok kolaydır. Geç kalınan vakalarda ise her iki gözde de körlüğe sebebiyet verebilir.

Bebeklere Göz Muayenesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Doğumdan sonra 1-2 ay arasında mutlaka göz muayenesi yapılması gerekir. Hafiften ağır seviyeye doğru 5 evresi bulunan prematüre retinopatisi tedavisinde başarı hastalığın evresiyle ilişkilidir.

İlk iki evrede de takip yeterlidir, üçüncü evreden itibaren de lazer ve krio tedavisi gerekir. Hastalık en iyi tedavi sonucunu üçüncü evrede verir. Çok ilerlemiş evrelerde ise operasyonlarda başarılın sonuçlar elde edilemeyebilir.

Prematüre Retinopatisi Muayenesi Ne Zaman Yapılmalı?

Risk grubunda olan prematüre bebeklerin ilk muayenesi postkonsepsiyonel 31-33 hafta doğum sonrası 4-6 haftalar arasında ise yapılmalıdır. Kontrol muayenelerinin sıklığı sağtanan ROP’un evresine göre planlanmaktadır bebekler retinal vaskülarizasyon gelişene kadar takip edilmektedir.

Prematüre Retinopatisi Muayenesi Nasıl Yapılır?

Muayene öncesinde mutlaka göz bebeklerinin büyümesi için damla damlatılır. Muayene eden doktor daha geniş açı görme imkânı için oftalmoskop kullanır. Bebeğin daha rahat muayene olması için gözlerine anestezik bir damla damlatılır. Muayene esnasında göz kapaklarının açık kalması için bazı özel aletlerden de destek alınır.

ONLINE RANDEVU FORMU

whatsapp

WHATSAPP HATTIMIZDAN

VAKİT KAYBETMEDEN BİZLERE
YAZABİLİRSİNİZ.

0549 772 39 63

venividigoz-logo.png

Bilgileriniz başarıyla gönderildi.
En kısa zamanda iletişim bilgilerinizden irtibata geçilecektir. Teşekkürler.