fbpx

444 0 481

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

ONLINE RANDEVU FORMU

 
MACROvision (MAKROvizyon) Ameliyatı ile Sarı Nokta Hastaları Daha İyi Görebilecek
 
Sarı nokta hastalığı, ilerleyen yaşla birlikte gözlenen görme azlığının en önemli sebebidir. Hele hastalık ilerleyip görme merkezinde atrofi oluşunca maalesef hastaların görmesi çok azalmaktadır. Eskiden bu hastaları sadece takip edip yapılan tetkiklerle hastalığın yavaş yavaş ilerlediğini ve görmelerin azaldığını izlerdik. Şimdi ise Macrovision (makrovizyon) ameliyatı ile çok az gören gözlerin bile görmesini arttırmak mümkün olabilir. Bu ameliyat ve sonrasında kullanılan gözlükler ile hastanın retinasına düşen görüntüler büyütülmekte ve sarı nokta hastalığına rağmen daha iyi görme sağlanmaktadır. Macrovision ameliyatının en önemli özelliği uygun gözlerde katarakt ameliyatı ile birlikte uygulanabileceği gibi, katarakt ameliyatı geçirmiş gözlere de çok kısa bir işlemle uygulanabilmesidir. Macrovision ameliyatı, bu tedavi için uygun bulunan sarı nokta hastalarının uzak ve yakın için gözlük takmaları koşuluyla daha iyi görmeleri sağlayabilir.
MACROvision (MAKROvizyon) Ameliyatı
Retinanın görme merkezini etkileyen hastalıklardan dolayı merkez görmesi ve dolayısıyla uzak ve yakın görmesi düşmüş hastaların mevcut hastalıklarını tedavi etmeden ancak retinaya düşen görüntüyü büyüterek, maküla hastalıklarına rağmen uzak ve yakında daha iyi görmelerini sağlayan cerrahi işlemdir. Bu işlemin uygulanmasında esas prensip göze takılan lensler ve ameliyat sonrasında uzak ve
yakın için kullanılan gözlükler ile gözü bir teleskop sistemi haline getirmektir. Bu işlem yaşlı ve ileri sarı nokta hastalığı sebebi ile görmesi azalan ve günlük işlerinde zorlanan yakında okuyamayan hastalar için yeni bir umut ışığıdır.
Macro-vision ameliyatının en önemli özelliği ise sarı nokta hastalığına sahip ve görmesi çok az olan hastaların çoğuna uygulanabilir olmasıdır. Kataraktı olan ve sarı nokta hastalığı olanlarda katarakt ameliyatı ile birlikte uygulanabildiği gibi daha önce katarakt ameliyatı olmuş sarı nokta hastalarına da çok kısa bir işlemle uygulanabilmesidir. Yani hastaların daha önce ameliyat olması bu uygulama için bir engel değildir. Yıllardır ilerlemiş kuru tip, veya atrofik sarı nokta hastalığında sadece hastaları tetkikler ile takip edebilirken Macrovision uygulaması ile bu hastaların hastalıklarını tedavi etmeden uzak ve yakın görmelerini uygulama sonrası kullanılan gözlükler ile arttırmak mümkündür. Genç makülopatili hastalarda da hastaların kendi lenslerine dokunmadan yerleştirilen ikinci lensler ile bu tedaviyi uygulamak mümkündür. Klinikte muayene esnasında uygulamanın simülasyon muayenesini de yapıp hastaların macrovision sonrası görmelerindeki artış miktarını tahmin edebilmek mümkündür. Artık macrovision ameliyatı ile her yaştan sarı nokta hastaları hem uzak hem de yakında gözlükler ile daha iyi görebilir.
 
macrovision ameliyatı

ONLINE RANDEVU FORMU

venividigoz-logo.png

Bilgileriniz tarafımıza ulaştı.
Hasta danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir. Teşekkürler.