Tedaviler

Konjonktiva

Halk arasında kırmızı göz hastalığı olarak bilinen konjonktivit; göz akını örten şeffaf dokunun ve göz kapaklarının iltihaplanmasına verilen isimdir. Bu hastalık göz içinde kanlanmaya da yol açar. Göz kapaklarının içini ve gözlerin beyaz kısmını kaplayan zara konjonktiva ismi verilir.

Göz kapaklarının arka yüzeylerini ve gözün dış ortam ile temas halindeki kısımlarını örten bir membrandır.üst ve alt kapak serbest kenarlarından başlayan konjonktiva kapakların arka yüzeylerini örttükten sonra katlanma yaparak göz küresini sarmaya başlamaktadır.

Üç bölüm halinde incelenir;

  • Kapak konjonktivası,
  • Forkins,
  • Bulber konjonktivadır.

Konjonktiva Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bu hastalık türüne göre değişiklik göstermektedir, bakteriyel, viral, alerjik konjonktivit için farklı tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Bakteriyel konjonktivit; geniş spektrumlu antibiyotik içeren damlalar kullanılır, tedavi süresi 7-10 gün kadardır. Tedavi boyunca hastalar belirtilerin daha da hafiflemesi için çay kompresi yapabilir, çay buharı kompresi kızarıklığın azalmasına yardımcı olur.

Viral konjonktivitte; genel anlamda tedaviye ihtiyaç duyulmaz, hafif seyreden bulgular göz damlası veya pomatlarla hafifletilir. Öncelikle viral olan bu konjonktivitte viral durumun hafifletilmesi ile de gözdeki alerji belirtileri de hafifler.

Alerjik konjonktivit; öncelikle alerjinin nedeni belirlenir ve bu alerjinin şiddetine göre de göz damlası kullanılır, alerjiye yol açan konjonktivit için ağızdan tablet ile desteklenen alerji tedavisi için kısa sürede olumlu yanıt alınır.

Konjonktivadan Nasıl Korunabilir?

Konjonktivitten korunmak mümkündür, önlemler alarak da bu hastalıktan korunabilirsiniz.

Gözde enfeksiyon bulunan kişilerle temastan kaçınmak gerekir.

Viral ve bakteriyel konjonktivit bulaşıcılığı yüksek olduğu düşünüldüğünde havlu, peçete ve makyaj malzemelerinin asla ortak kullanılmaması gerekir.

El hijyenine dikkat edilmesi belli aralıklarla sabun ve bol su ile yıkanmalıdır.

Göz enfeksiyonu geçiren bireylerin havuza girmekten kaçınılması gerekir.

Kontakt lens kullananların lenslerini asla ortak kullanmaması gerekir.

Gün içinde kalabalık ortamlardan uzak durulmalı toplu taşıma araçlarında da maske takılmalıdır.

ONLINE RANDEVU FORMU

whatsapp

WHATSAPP HATTIMIZDAN

VAKİT KAYBETMEDEN BİZLERE
YAZABİLİRSİNİZ.

0549 772 39 63

venividigoz-logo.png

Bilgileriniz başarıyla gönderildi.
En kısa zamanda iletişim bilgilerinizden irtibata geçilecektir. Teşekkürler.