Tedaviler

Keratokonus

Keratokonus kornea şeklinin bozulduğu öne doğru sivrilerek koni şeklinde çıkıntı yaptığı ciddi bir göz hastalığıdır. Kornea gözün en ön kısmında bulunan şeffaf kubbe şeklindeki katmandır, ortaya çıkan değişiklik göze gelen ışığın görme alanına odaklanamamasına yol açar. Bulanık görme ortaya çıkar, kitap vs gazete okumak, araba kullanamamak gibi günlük görevler yerine getirilemeyecek kadar zorlaşır. Keratokonus kalıcı körlüğe neden olan bir rahatsızlık değildir tedavisi de çok kolaydır.

Keratokonus’a Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Kesin olarak saptanamayan keratokonus; kalıtımsal olarak da anne ya da babadan geçtiği görülmektedir. Keratokonus 10 yaşından sonra ortaya çıkar, eğer tedavi edilmezse hastalıkla ilişkili görme sorunları 10 yıl gibi bir süre zarfında kötüleşir.

Belirtileri Nelerdir?

Genellikle her iki gözü de etkileyen keratokonus; iki göz arasında çok farklı problemlere de neden olabilir. İki gözde de farklı bulgularla seyredebilir. Genel olarak;

  • Görüşte hafif bulanıklık,
  • Düz çizgilerde bükülmüş gibi görme,
  • Işığa hassasiyet,
  • Gözde kızarıklık, şişme ve sulanma gibi belirtiler görülebilir.

Keratokonus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Keratokonus tedavisi hastalığın aşamasına bağlıdır. Belirtileri hafif olduğu aşamalarda gözlükle halledilebilir fakat ilerleyen dönemlerde göz operasyonu gerekebilir. Kornea içine küçük kavisli bir cihaz yerleştirilir, eğrilik düzeltilmeye çalışılır. Korneayı güçlendirmek için göz damlası kullanılır.

Keratokonus Çok Ciddi Bir Hastalık Mıdır?

Ergenlik döneminde ortaya çıkan keratokonus genel olarak ergenlik döneminde alevlenir. 20’li yaşlardan itibaren haberdar olduğunu bu göz hastalığı eğer tedavi edilmezse kornea nakli gerektiren ciddi görme sorunlarına bile yol açabilir, her hastalıkta olduğu gibi göz hastalıkları da mutlaka erken dönemde tedavi edilmeli, teşhis ve tedavide geç kalınmamalıdır.

HİBRİD ​Tedavi Yöntemi Nedir?

Hibrid tedavi, New York Üniversitesi tarafından geliştirilmiştir.

Bu tedavide kornea yüzeyindeki düzensizlik lazerle giderilir ve aynı seansta uygulanan B2 vitamini + ultraviole ışık tedavisiyle de kornea sağlamlaştırılır. Böylece keratokonusun ilerlemesi durdurulur.

Keratokonus, Kontakt Lens ile Tedavi Edilebilir mi?

Hayır. Kontakt lens keratokonusu tedavi etmez, hastalığın ilerlemesini durdurmaz. Kontakt lens, sadece mümkün olduğunca görmeyi sağlayan bir araçtır.

Kornea İçi Halka ile Keratokonus Tedavi Edilebilir mi?

Hayır. Kornea içi halka keratokonusu tedavi etmez, hastalığın ilerlemesini durdurmaz. Kornea içi halka, sadece astigmatik kusuru azaltıp mümkün olduğunca görmeyi sağlayan bir araçtır.

Keratokonus tedavi yöntemlerinde temel amaç, keratokonusun ilerlemesinin durdurulması (veya en azından yavaşlatılması), hastanın görme kalitesinin mümkün olabilecek yüksek bir seviyeye çıkarılması ve kornea nakli ameliyatının gereksiz kılınmasıdır.

ONLINE RANDEVU FORMU

whatsapp

WHATSAPP HATTIMIZDAN

VAKİT KAYBETMEDEN BİZLERE
YAZABİLİRSİNİZ.

0549 772 39 63

venividigoz-logo.png

Bilgileriniz başarıyla gönderildi.
En kısa zamanda iletişim bilgilerinizden irtibata geçilecektir. Teşekkürler.