Tedaviler

Katarakt Nedir? Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Katarakt, yaşlanmaya bağlı olarak oluşan görme bozukluklarının başında gelmektedir. Dünyada görme kaybına en çok neden olan göz hastalıklarındandır. İnsan gözü yaşlanma sürecinden en çok etkilenen duyu organlarının başında gelmektedir.

Hastalık genellikle yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak ortaya çıkar. Yaşlandıkça yapısı değişen doğal göz içi lensinin, uyumluluk yeteneği zamanla azalmaktadır.  Lens çekirdeğinin fizyolojik olarak değişime uğradığı bu sürecin sonunda yüzeyde çeşitli lekelenmeler oluşur. Bunun sonucunda ise görme keskinliğinde ciddi azalma gözlenir. Ayrıca hastalığın ortaya çıkışında çeşitli çevresel ve genetik faktörler de etkilidir.

Katarakt Nedir?

Katarakt, göz içindeki görevi dışarıdan gelen görüntüyü retinaya ulaştırarak görmemizi sağlayan merceğin saydamlığını yitirmesidir.  Gözün renkli kısmını oluşturan iris adlı bölümün arkasında yer alan göz merceğinin yapısındaki kristalin adlı proteinlerde çeşitli kimyasal değişiklikler oluşur. Bu değişiklikler sonucunda, yüksek seviyede moleküler ağırlıklı protein kümeleri meydana gelir. Merceğin dokusunda yaşanan bu değişimle birlikte göz merceği saydamlığını yitirir. Işık sağlıklı bir şekilde retinaya ulaşmaz ve görme kaybı yaşanır.

Görme kaybının temel nedeni gözde oluşan lekelenmeler sonucu dışarıdan göz giren ışığın dağılımının sekteye uğraması ve görüntünün retinaya sağlıklı bir şekilde düşmemesidir. Görme bulanıklığı belli bir seviyeye geldiğinde katarakt tedavi edilmelidir.

Katarakt başlangıç aşamasındayken daha güçlü bir ortam aydınlatması ve numaralı gözlükler görmenin iyileşmesine katkı sağlayabilmektedir. Ancak hastalık zamanla ilerledikçe günlük aktivitelerin tek başına yapılması güçleşmektedir.

Hastalık ilerledikçe ışığa adaptasyon yavaşlar ve loş ışıkta görme zorlukları meydana çıkar. Tedavi edilmezse hasta günlük aktivitelerini gerçekleştiremez hale gelir. Sonuç olarak gözümüzü bir fotoğraf makinası gibi düşünürsek, katarakt hastalığını makinenin önündeki lensin merceğinin buzlanması olarak düşünebiliriz.

Katarakt Neden Olur? Kimlerde Görülür?

Katarakt, göz merceğinin yaşlanması nedeniyle ortaya çıkar. Göz merceğimiz en erken yaşlanan dokularındandır. Görme sorunu olmayan insanlarda bile 40’lı yaşların başında yakını görme sorunu baş gösterebilmektedir. Böylece yakın gözlük ihtiyacı ortaya çıkabilir. Sonrasında ise 60’lı yaşlardan itibaren saydamlığını yitirmeye başlayan göz merceğimizde katarakt oluşum riski çok yükselir.

Hastalık sadece yaşlılarda görülür diye kesin bir bilgi yoktur. Genel olarak 40 yaşın üzeri hastalardaki vakalar, yaşa bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu açıdan yaklaşıldığında kataraktın hem bir hastalık hem de yaşlanmamızın doğal bir sonucu olduğunu söylememiz doğru olacaktır. Katarakt oluşumunda, uzun süre kortizonlu ilaç kullanımı ve şeker hastalığı gibi faktörler de rol oynayabilmektedir.

Katarakt Belirtileri Nelerdir?

Katarakt belirtileri, hastalığının başında görme kaybı hafif bulanıklık, algılanan renklerde solma, özellikle gece ışıklarda dağılma ile başlar. Hastalığın ileri aşamalarında hem yakın görme hem de uzak görme ileri derecede bozulmaktadır. Katarakt hastası olan insanlar için görüş, buzlu veya buğulu bir pencereden bakmak gibidir.

Katarakt ilerledikçe ortaya çıkan bulanık görme, okumayı, araba kullanmayı ve detayları görmeyi zorlaştırır. Hastalığın çoğu tipi yavaş gelişir ve erken dönemde kişinin görüşündeki bulanıklık kişiye rahatsızlık vermemektedir. Katarak belirtileri aşağıdaki gibidir:

  • Okuma zorluğu,
  • Görmede yavaş yavaş azalma,
  • Işığa karşı hassasiyet,
  • Çift görme,
  • Renklerde soluklaşma ve sararma,
  • Gözlük numaralarının sık değişmesi,
  • Gece görüşünde bozukluk,

genel katarakt belirtileri olarak görülür.

katarakt belirtileri

Hastalığın Tanısı Nasıl Koyulur?

Katarakt tanısı, göz doktorunun yapacağı detaylı göz muayenesi sonucunda koyulmaktadır. Muayene sırasında hastada başka görme problemi olup olmadığını ortaya çıkartmak ve ameliyatın hasta için risk unsuru olup olmadığını belirlemek dışında hangi tedavinin uygulanabileceğine karar verilebilmektedir.

Bu kapsamda hastanın göz bebeği özel bir damla yardımıyla büyütülerek muayeneye başlanmaktadır. Yarık lamba muayenesi ile kornea, iris, lens ve gözün ön segmentindeki diğer elemanları incelenmektedir. Retina muayenesi ile gözün en arka bölgesi incelenir. Tonometri ile hastanın göz tansiyonu ölçülür. Ayrıca OCT yardımıyla da hastada sarı nokta hastalığı gibi bir hastalığın var olup olmadığının tetkiki gerçekleştirilir. Son olarak görme keskinliği testi ile hastanın farklı mesafelerdeki net görüşü ölçülmektedir.

Katarakt Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Katarakt tedavisi için tek kalıcı yöntem katarakt ameliyatıdır. Çoğu göz doktoru, hastalık kişinin yaşam kalitesini etkilemeye başladığında yani kitap okumak veya gece araba kullanmak gibi normal günlük aktivitelerinizi gerçekleştirmenizi engellediğinde ameliyat seçeneğini önermektedir. Katarakt tedavisi için tek kalıcı yöntem ameliyattır. Katarakt cerrahisi dışında herhangi bir müdahaleyle, hastanın sağlıklı bir görüş elde etmesinin imkanı yoktur.

akıllı lens operasyonu

Kesin ve kalıcı tedavi şekli cerrahi yöntemdir. İlaçla veya gözlükle tedavi edilebilen bir rahatsızlık değildir. İlerlemesini durdurabilecek etkili bir yöntem bulunmamaktadır.

Tedaviye Yönelik Cerrahi Uygulamalar

Katarakt cerrahisi doğal göz içi lensin cerrahi prosedür ile alınarak yerine yeni ve şeffaf yapay bir göz içi mercek yerleştirilmesi işlemidir. Ameliyat için en yaygın kullanılan yöntem FAKO yöntemidir. FAKO yöntemi ile saydamlığını yitirmiş göz içi merceği ultrason ile eritilir ve yerine esneyebilir yapay lens yerleştirilir. Cerrahi operasyon ameliyathane koşullarında ve özel ameliyat mikroskoplarıyla uygulanır.

Hastanın ihtiyacına göre doğal göz merceği çıkartıldıktan sonra, yerine monofokal lens, bifokal lens veya akıllı lens olarak bilinin trifokal lensler göz içerisine yerleştirilerek katarakt tedavisinin tamamlanması gerçekleştirilir. Ameliyattan sonra hastanın hastanede kalması söz konusu değildir, hasta hemen taburcu edilir.

katarakt nedir

ONLINE RANDEVU FORMU

venividigoz-logo.png

Bilgileriniz başarıyla gönderildi.
En kısa zamanda iletişim bilgilerinizden irtibata geçilecektir. Teşekkürler.