Tedaviler

Katarakt Cerrahisi

Yaşlanmaya bağlı olarak oluşan görme bozukluklarının başında gelen katarakt, toplum üzerinde en yaygın görülen göz hastalıklarından biridir. İnsan gözü yaşlanma sürecinden en çok etkilenen duyu organlarından biridir. Görme duyusu yaşa bağlı olarak etkilenebildiği gibi çeşitli çevresel faktörler ve diğer fiziksel süreçlerin sonucunda da etkilenebilmektedir. Pupil denen ışığın retina üzerine düşmesini sağlayan göz bebeği küçülmektedir. Gözün loş ışığa ve karanlığa karşı adaptasyonu zayıflar. Göz merceğinin de zaman içinde esnekliğini kaybetmesi ile yakın görme sorunu baş gösterir. Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan en yaygın görme sorunlarından biri de katarakttır. Katarakt hastalığında yaşlandıkça yapısı değişen lensin uyumluluk yeteneği azalmaktadır. Lensin etrafında yeni lif tabakaları oluşmaktadır. Lens çekirdeğinin fizyolojik olarak değişime uğradığı bu sürecin sonunda lens çekirdeği üzerinde çeşitli lekelenmeler oluşur.

Katarakt, sadece yaşlı hastalarda görülür diye kesin bir bilgi yoktur. Genel olarak 40 yaşın üzeri hastalardaki vakalar yaşla ilgilidir. Katarakt dünya genelinde en çok görme kaybına neden olan hastalık olarak bilinmektedir. Hastalığın başlangıcında, daha güçlü bir ortam aydınlatması ve gözlükler görmemizin iyileşmesine katkı sağlayabilmektedir. Zamanla hastalık ilerledikçe günlük aktiviteleri ciddi biçimde etkiler. İlerlemiş kataraktın tedavisine yönelik kalıcı çözüm ise yapısı değişen göz lensinin çıkartılarak yerine yeni bir yapay merceğin yerleştirilmesidir.

Katarakt Nedir?

Katarakt, göz içindeki görevi dışarıdan gelen görüntüyü retinaya ulaştırarak görmemizi sağlayan merceğin saydamlığını yitirmesidir. Gözün renkli kısmını oluşturan iris adlı bölümün arkasında yer alan göz merceğinin yapısındaki kristalin adlı proteinlerde çeşitli kimyasal değişiklikler oluşur. Bu değişiklikler sonucunda, yüksek seviyede moleküler ağırlıklı protein kümeleri meydana gelir. Merceğin dokusunda yaşanan bu değişimle ortaya çıkan göz saydamlığını yitirir. Işık sağlıklı bir şekilde retinaya ulaşmaz ve görme kaybı yaşanır. Bu durumun temel nedeni gözde oluşan lekelenmeler sonucu dışarıdan göz giren ışığın dağılımının sekteye uğraması ve görüntünün retinaya sağlıklı bir şekilde düşmemesidir. Görme bulanıklığı belli bir seviyeye geldiğinde tedavi edilmelidir. Hastalık ilerledikçe ışığa adaptasyon yavaşlar ve loş ışıkta görme zorlukları meydana çıkar. Tedavi edilmezse hasta günlük aktivitelerini gerçekleştiremez hale gelir. Sonuç olarak gözümüzü bir fotoğraf makinası gibi düşünürsek, kataraktı makinenin önündeki lensin merceğinin buzlanması olarak görebiliriz.

Göz merceğimiz en erken yaşlanan dokularındandır. Görme sorunu olmayan insanlarda bile 40’lı yaşların başında yakını görme sorunu baş gösterebilmektedir. Böylece yakın gözlük ihtiyacı ortaya çıkabilmektedir. Sonrasında ise 60’lı yaşlardan itibaren saydamlığını yitirmeye başlayan göz merceğimizde hastalığın oluşum riski çok yükselir. Bu açıdan yaklaşıldığında kataraktın hem bir hastalık hem de yaşlanmamızın doğal bir sonucu olduğunu söylememiz doğru olacaktır. Bu yüzden katarakt ameliyatı, dünyada en çok yapılan ameliyatlardan biridir.

Katarakt sonrası lens değişimi

Katarakt Belirtileri Nelerdir?

Katarakt hastalığının başında görme kaybı hafif bulanıklık, algılanan renklerde solma, özellikle gece ışıklarda dağılma ile başlar. Hastalığın ileri aşamalarında hem yakın görme hem de uzak görme ileri derecede bozulmaktadır. Kataraktı olan insanlar için görüş, buzlu veya buğulu bir pencereden bakmak gibidir. Hastalık ilerledikçe kataraktın sebebiyet verdiği bulanık görme okumayı, araba kullanmayı ve detayları görmeyi zorlaştırır. Hastalığın çoğu tipi yavaş gelişir ve erken dönemde kişinin görüşündeki bulanıklık kişiye rahatsızlık vermemektedir. Katarak hastalığının genel belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Okuma zorluğu
 • Görmede yavaş yavaş azalma
 • Işığa karşı hassasiyet
 • Çift görme
 • Renklerde soluklaşma ve sararma
 • Gözlük numaralarının sık değişmesi
 • Gece görüşünde bozukluk

Ne Zaman Doktora Görünmelisiniz?

Çift görme veya ani ışık çakmaları, ani başlayan göz ağrısı veya baş ağrısı ile birlikte ani görme değişiklikleri yaşıyorsanız doktora başvurmanızda fayda vardır.

katarakt belirtileri

Katarakt Türleri Nelerdir? Katarakt Kimlerde Görülür?

Göz merceğini oluşturan dokunun yapısının değişmesi ve saydamlığını kaybetmesi sonucu oluşan katarakt, farklı sebeplerle oluşabilir ve her yaş grubunda görülebilmektedir. Katarakt, genellikle yaşlanmaya bağlı bir görme problemi olarak bilinmektedir. En genel bakışta kataraktı üç temel tipe ayırabilmekle beraber 5 farklı türdedir.

Senil Katarakt: En sık görülen türüdür. Yaşa bağlı olarak gelişmektedir. Genellikle 50 yaş sonrası başlayan ve 60 yaş sonrasında ameliyat ihtiyacı ortaya çıkabilen bir türdür.  Katarakt merceğin genelini kapsar çok yavaş ilerler. Loş ışıkta iyi göremezler, aydınlık ortamı tercih ederler.

Subkapsüler Katarakt: Lensin arka yüzünde gelişir diğer türlere göre daha hızlı ilerler görmeyi de erken evrede bozabilmektedir.

Kortikal Katarakt: Kortikal kataraktlar göz merceğinin kenar taraflarından gelişen türündendir. Hem uzak hem de yakın görüş eşit düzeyde etkilenmektedir.

Konjenital (doğuştan) Katarakt: Doğuştan olan bir türüdür. Sık görülen türlerindendir. Bebeğin bir veya iki gözünde olan kataraktlardır. Genelde hemen fark edilmektedir.  Temel nedeni bebeğin anne karnındaki gelişim sürecinde yani hamilelikte geçirilen enfeksiyonlar, metabolik hastalıklardır. Bunlar bebeğin görme sistemini etkileyebilmektedir.

Darbeye Bağlı (travma sonucu) Katarakt: Bu tür kataraktlar travmaya bağlı olan hemen sonra ya da yıllar içinde de gelişebilmektedir. Sık görülen türlerdedir. Üveit, göz ve göz çevresi travmaları, kortizon kullanımı veya metabolizmayla ilgili çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilmektedirler

Hastalık her iki gözde veya tek bir gözde görülebilmektedir. Genellikle bir gözün görme kalitesini diğerinden daha fazla etkilemektedir.

Katarakt orta yaş üstü kişilerde sık rastlanan bir göz hastalığı olmakla beraber;

 • Şeker hastalarında
 • Yeni doğan bebeklerde anne karnında yaşanan süreçlerin sonucunda
 • Göze gelen fiziksel darbeler sonucu yaşanan göz travmaları
 • Üveit gibi göz hastalıkları
 • Genetik faktörler
 • Geçirilen göz ameliyatları
 • Uzun süre şiddetli ışığa maruz kalınması
 • Kortizonlu ilaç kullanımı sağlayan daha alt yaş grubundaki kişilerde de görülebilmektedir.

Risk Önleme

Katarakt hastalığının nasıl önleneceğini veya hastalığın ilerlemesinin nasıl yavaşlatılabileceğini kesin olarak gösteren kesinliği kanıtlanmış hiçbir çalışma bulunmamaktadır. Yalnız bazı huşulara dikkat etmenin kişilerin hastalığa yakalanma ihtimalini azalttığı düşünülmektedir.

 • Düzenli göz muayenesi yaptırın: Göz muayeneleri, katarakt ve diğer göz hastalıklarının erken tespitine olanak tanımaktadır.
 • Ailenizin göz sağlığı geçmişi hakkında bilgi sahibi olun: Katarakt hastalığına yakalanma riskinde genetik faktörler de rol oynamaktadır. Hastalık riski ve önceden tespiti için aile geçmişinin bilinmesi önemlidir.
 • Bol meyve ve sebze tüketimi içeren sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinin: Günlük beslenme alışkanlıklarını içinde meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek, vitamin ve besin gereksinimimizin karşılanmasını sağlar. Meyve ve sebzeler gözlerimizi korumaya yarayan antioksidanları içerirler.
 • Gözlerinizi dış etkenlerden koruyun: Ciddi göz yaralanmaları katarakta sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden, gözleriniz için risk oluşturabilecek işlerde mutlaka göz koruması kullanmalısınız.
 • Güneş Gözlüğü Kullanın: Güneşten gelen UV ışığın, hastalığın gelişimine katkısı olabilmektedir. Özellikle bahar ve yazın keskin ışık koşullarının olduğu dış ortamda UV ışınları engelleyen güneş gözlüğü kullanın.
 • Sigara kullanıyorsanız kesinlikle bırakın: Sigara vücut dokularının yaşlanmasını hızlandıran bir etmendir. Sigarayı bırakmak hem genel sağlığınızın korunması hem de hastalık riskini azaltmak için son derece faydalıdır.

akıllı lens ile katarakt tedavisi

Katarakt Teşhisi Nasıl Koyulur?

Katarakt teşhisi, göz doktorunun yapacağı detaylı muayene sonucunda koyulmaktadır. Muayene esnasındaki önemli hususlar: hastalığın hastadaki tipini belirlemek, hastada başka görme problemi olup olmadığını ortaya çıkartmak ve ameliyatın hasta için risk unsuru olup olmadığını belirlemek dışında hangi tedavinin uygulanabileceğine karar vermektir. Muayene esnasında gözlük kullanımının görme düzeyini etkileyip etkilemediği ortaya çıkarılmaya çalışılır. Hastanın göz içi basıncı ölçülür ve göz bebeğinde herhangi bir büyüme olup olmadığı kontrol edilmektedir. Son olarak hastanın göz dibi muayenesi gerçekleştirilerek farklı bir retinal problem olup olmadığı araştırılarak muayene sonlandırılır.

Sarı nokta hastalığı gibi bir retinal problemin olup olmadığı göz tomografisi ile ayrıntı şekilde belirlenmektedir. Tüm bu işlemler sonucunda hastaya tanı koyulursa ameliyatın gerekli olup olmadığını üzerinde durulmaktadır. Hasta bu noktada ameliyatın gerekliliği ve varsa riskleri konusunda bilgilendirilmektedir. Ameliyata karar verilme durumunda ise hangi ameliyatın yapılacağına ve göze yerleştirilecek mercek tipine hastayla konuşularak karar verilir.

Katarakt Tedavisi Nasıl Olur?

Katarakt tedavisi için tek kalıcı yöntem ameliyattır. Çoğu göz doktoru, katarakt hastanın yaşam kalitesini etkilemeye başladığında yani gece kitap okumak veya araba kullanmak gibi normal günlük aktivitelerinizi gerçekleştirmenizi engellediğinde katarakt ameliyatı olmayı önermektedir.

Çünkü kataraktın kesin ve kalıcı tedavi şekli cerrahi yöntemdir. İlaçla veya gözlükle tedavi edilebilen bir rahatsızlık değildir. İlerlemesini durdurabilecek etkili bir yöntem bulunmamaktadır. Katarakt cerrahisi yöntemi, lazerle yapılan, dikişsiz ameliyat olarak bilinen FAKO yöntemidir. Fako yöntemi ile saydamlığını yitirmiş göz içi merceği ultrason ile eritilir ve yerine esneyebilir göz içi lensi yerleştirilir. Katarakt ameliyatı, ameliyathane koşullarında ve özel ameliyat mikroskoplarıyla uygulanır.

Katarakt tedavisi için kullanılan lazer teknolojisi kadar önem arz eden bir diğer unsur da göz içine yerleştirilecek olan merceklerin sahip olduğu teknolojidir. Hasta için tedavi sonucunu belirleyen temel unsurlardandır. Hastalara cerrahi müdahale ile  uzak, yakın ve hem uzak hem de yakın ve orta mesafeyi görebilecekleri tedavi seçenekleri sunulmaktadır. Hastanın seçimi ve genel sağlık durumuna uygun göz içi lenslerden biri seçilerek operasyon gerçekleştirilmektedir. Göz içi mercekler tek odaklı, çift odaklı ve üç odaklı olarak üçe ayrılırlar. Üç odaklı yani trifokal lens kullanımı sonucunda hastalar tedavi sonucunda gözlük kullanmak zorunda kalmazlar.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Olur?

Katarakt ameliyatı, fizyolojik yapısı değişmiş ve sağlıklı bir şekilde görmeyi engelleyen doğal göz merceğinin çıkartılarak yerine şeffaf bir yapay göz içi merceğin koyulmasını içerir. Bu yeni mercek gözün bundan sonraki kalıcı bir parçası olarak işlev görür. Katarakt ameliyatı, ağrısız bir şekilde lokal anestezi yöntemi ile yapılmaktadır. Hastaların, operasyon sonrasında hastanede kalmasına gerek yoktur. Ayakta tedavi niteliğindedir. Hastalar aynı gün evlerine dönebilirler. Her iki gözde de ameliyat ihtiyacı söz konusu ise ilk operasyon yapılan gözün iyileşmesinden sonra ikinci ameliyat gerçekleştirilmektedir. Ameliyat sonrası ilk birkaç gün bazı rahatsızlıkların hissedilmesi normaldir. Tam iyileşme genellikle 7-8 hafta arasında gerçekleşmektedir.

Katarakt Hastalığında Akıllı Lens Tedavisi

Gözün içinde doğal bir lens vardır, bu lens saydam ve elastiktir. Yakına, uzağa her bakışımızda da bu lens esnekliği sayesinde şekil değiştirerek bakılan yere odaklanır.

Yaş ilerledikçe bu doğal lens ilk olarak esnekliğini kaybeder. Yakına bakarken şekil değiştiremez hale gelir saydamlığını kaybeden gözde katarakt oluşur.

40 yaşından sonra sıkça meydana çıkan kataraktta esnekliğini kaybeden lens; yenisi ile değiştirilebilir özellikte olduğu için eskiyen doğal lensin yerine akıllı lens (göz içi mercek) yerleştirilir. Akıllı lens olarak da adlandırılan trifokal lensler üç odaklı lenslere verilen isimdir, akıllı lens tedavisinden sonra gözlük kullanımı gereksinimi olmaz.

Yeni mercek ile göz numaranız bir daha ilerleme göstermez. Katarakt ameliyatı, bir defa yapılır ve tedavi bu şekilde sona erdirilmektedir. Akıllı mercek operasyonundan sonra gözde bir daha hastalık tekrar etmez..

Katarakt Hastalığı ve Tedavisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Katarakt hastalığı ve katarakt tedavisi hakkında merak edilen bazı sorular ve cevapları şu şekildedir:

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Yaşlanmanın kaçınılmaz sonu olan katarakt, göz merceğinde oluşan bulanıklıktır. Halk dilinde perde denilen katarakt genellikle yaşlanmanın etkisiyle oluşur.

 • Görmede yavaş yavaş azalma.
 • Işığa hassasiyet, göz kamaşması, çift görme.
 • Okuma zorluğu.
 • Gece görüşünde bozulma.
 • Renklerde soluklaşma veya sararma.
 • Gözlük numaralarının sık değişmesi gibi yakınmalar ile hekime başvurulur.

Katarakt Ameliyat İçin Kullanılacak Merceğe Nasıl Karar Veriliyor?

Ameliyatlarda kullanılan bütün mercekler aynı özelliğe sahip değildir. Göz içine yerleştirilen yapay mercek, kişinin yaşamı boyunca gözün içinde varlığını sürdürür. Katarakt ameliyatı öncesi mercek seçimi tüm hayatınızı etkileyecek bir karar olduğundan hekiminizin tavsiyesini önemseyerek karar vermeniz gereken bir durumdur.

Göz İçi Merceklerinin Özellikleri Nelerdir?

Tedavide kullanılan mercekleri üç gruba ayırabiliriz.

İlk gruptaki Monofokal dediğimiz tek odaklı mercekler ile hasta uzağı görür ancak yakını görmek için örneğin, kitap, gazete okumak için yakın gözlüğü takmak zorundadır.

İkinci gruptaki mercekler ise yakın ve uzak olmak üzere iki odaklı Bifokal merceklerdir; hasta hem yakını hem de uzağı gözlüksüz görür ancak orta mesafe dediğimiz yani 40 cm ile 2 metre arasında kalan mesafe görülemez.

Akıllı Lensler dediğimiz Trifokal mercekler ise üç odaklıdır ve bu sorunu çözen merceklerdir. Bu mercek takıldığında, hasta gözlüksüz olarak uzağı, yakını ve ara mesafeyi (40 cm ile 2 metre arasındaki mesafe) iyi görebilir.

Trifokal Merceklerin Diğer Merceklerden Farkı Nedir?

Trifokal göz içi lensler, uzağı ve yakını iyi görmeyi sağlarken aynı zamanda orta mesafede de iyi bir görüş sağlamak amacıyla geliştirilmişlerdir. Orta mesafe dediğimiz; bilgisayar kullanım mesafesi,  televizyon izleme  mesafesi, mutfak tezgahına erişim mesafesi  gibi görme kalitesinin önemli olması gereken  mesafelerde de görüş sağlanır.

Merceğin UV  koruma özelliği, gözlerinizi güneş  ışınlarının zararlı etkilerinden koruyarak yaşa bağlı oluşacak hastalıklardan korur.

ONLINE RANDEVU FORMU

whatsapp

WHATSAPP HATTIMIZDAN

VAKİT KAYBETMEDEN BİZLERE
YAZABİLİRSİNİZ.

0549 772 39 63

venividigoz-logo.png

Bilgileriniz başarıyla gönderildi.
En kısa zamanda iletişim bilgilerinizden irtibata geçilecektir. Teşekkürler.