Tedaviler

Göz Testi Nedir? Görme Testi Nasıl Yapılır?

Göz testi, gözlerimizin çeşitli harflere ve şekillere ayrıca renklere duyarlılığını ölçerek; miyop, hipermetrop ve astigmat gibi göz kırma kusurlarının yanı sıra makula dejenerasyonu, renk körlüğü gibi hastalıkların teşhisinde kullanılmaktadır.

Göz testi sonucunda birçok hastalık ortaya koyulabilmektedir. Hastaların belli başlı şikayetleri sonrasında uygulanan birçok göz testi ile çeşitli göz hastalıklarının tanı ve tedavisi mümkündür. Ailesinin sağlık geçmişinde çeşitli göz hastalıkları bulunan kişilerin yaptırdıkları her bir göz testi, hastanın arşivinde saklanarak ileride ortaya çıkabilecek bir göz probleminin başka problemleri de tetiklemesini öngörmek için kullanılabilmektedir.

Göz testi aracılığıyla hastaların lazer tedavisine uygunluğunu ve göz içi lens operasyonlarına uygunluğunu tespit etmek için de kullanılırlar.

Çeşitli göz hastalıkları ve görme kusurlarının tespiti için kullanılan bazı göz testleri şunlardır:

Görme Keskinliği Testi

Göz testi uygulamalarının en çok kullanılanlardan biri olan görme keskinliği testidir. Her iki göz için de ayrı ayrı tespiti yapılmaktadır. Öncelikle bir göz test edilirken diğeri kapatılır ve kapatılan göze basınç uygulanmaz. Bu göz testi öncelikle uzak görüşün ölçülmesi için kullanılmaktadır.

Hastanın 6 metre uzağına yerleştirilen 10 kademeli üzerinde şekil ve harf dizileri bulunan görme eşeli kullanılır. Okuma yazma bilmeyen kişilerde ve 3 itibari ile çocuklarda yalnızca E harflerinden oluşan E eşeli kullanılmaktadır. Hastalardan E harfinin açık uçlarının hangi yöne baktığını belirtmeleri istenir.

Görme alanının tespitinin yapıldığı göz testi için en yaygın kullanılan eşlen ise Snellen eşlenidir. Bu eşlende hasta eşlenin en alt bölümündeki en küçük 10. Sırayı okuyabilirse, görme 10/10 tam olarak nitelendirilir.

Eğer hasta okumakta zorlanıyorsa ortasında bir delik olan gözlük çerçevesine iğne deliği diğer adıyla pinhol yerleştirilir ve hastanın görüşünün artıp artmadığına bakılır. Eğer pinhol yerleştirilmesine rağmen görme artmıyorsa daha farklı bir göz testi uygulanabilir ve başka göz problemlerinin de işaretleri aranmaktadır.

Bu göz testi içeriğinde, pinhole kullanımı ile görüşünün arttığı tespit edilen hastalarda öncesinde otorefraktometre ile saptanan yaklaşık göz kırma kusuru derecesine uygun deneme merceği takılarak harfleri ve işaretleri okuması sağlanır. Eşelde ilk sırayı göremiyorsa görmesi 10/1 altında demektir. Sonrasında ise çeşitli mesafelerden parmak saydırılır. Eğer hasta göremiyorsa el sallama hareketi yapılır ve bunu da göremiyorsa ışık hissini ve ışığı 4 farklı açıdan fark edilip farkedilmediğinin ölçümü gerçekleştirilir.

Yakın göz testi için ise yakın okuma eşeli kullanılmaktadır. Küçükten büyüğe doğru dizilmiş ve 10 sıradan oluşan harflerin bulunduğu eşeli hastanın 35 cm’den okuması istenir.

Görme Alanı Testi

Göz testi çeşitlerinden olan görme alanı testi ile her bir gözün dış sınırları ölçülür. Göz doktoru tarafından bilgisayarsız olarak da gerçekleştirilebilir ayrıca bilgisayarlı görme alanı testi de mevcuttur.

Hasta doktora 1 metre kadar bir mesafede, doktorun tam karşısına gelecek biçimde oturur ve burnuna odaklanır. Hastanın bir gözünü kapatması gerekmektedir. Bu sırada hasta farklı yönlerden hareket eden ışığı ilk gördüğü ve ışığın kaybolduğu alanları doktoruna söylemesi istenir.

Bu göz testi sayesinde hastanın görme alanı ile sağlık bir görme alanına sahip olduğu kabul edilen doktorun görme alanı karşılaştırılmaktadır. Hastanın farklı yönlerden hareket eden ışığı ve objeleri doktordan daha geç görüyorsa hastanın o bölgesinde bir görme alanı darlığı durumu söz konusu olabilmektedir.

Bu test dışında bir de bilgisayarlı görme alanı göz testi mevcuttur. Hastadan tek gözü kapalı biçimde açıktaki gözü ile aletin içinde görünen yarım küre şeklindeki yüzey üzerine rastgele parlak noktalar yansımaktadır. Hastadan ışığı her görüşünde, elinin altındaki düğmeye basması istenir. Tüm yönlerden yeterli sayıda parlak nokta yansıdıktan sonra test tamamlanmış olur.

Renk Körlüğü Testi

Renk algısını sağlayan gözün retina tabakasındaki konilerdir. Doğumsal olarak bu hücrelerde renk algılamada çeşitli yetersizlikler olması, kalıtsal olarak renk körlüğü hastalığı görülmektedir. Bu durumu bir çok farklı yöntemle ortaya çıkartmak mümkündür. Ishihara testi, Farnsworth testi, Munsell D-15 testi, Farnsworth Lantern testi gibi bir çok göz testi, renk körlüğü tanısı koyulması için kullanılmaktadır.Renk körlüğü tespiti için kullanılan İsihara testi yaygın kullanılan bir yöntemdir.

İshihara göz testi ilk olarak Dr. Shinobu Ishihara tarafından kart baskılara renkli olarak düzenlenmiş ve bir odanın içinde optimum gün ışığı koşullarında uygulanmıştır. Aydınlanması ideal olan bir odada uygulanabilen bu göz testi, hastadan gördüğü şekil ve sayıları doğru bir şekilde anlamlandırması üzerine kuruludur. Renklerin ve şekillerin algılanışında bir eksiklik tespit edilirse daha farklı tetkiklerin uygulanması söz konusu olabilir.

Bu göz testi resmi bir test yerine geçmemekle birlikte. Kişinin renkleri algılayışı ile ilgili kendisine fikir verebilmektedir. Renk körlüğü ile ilgili göz testi bir doktor tarafından uygulanırsa daha doğru bir tanı koyma imkanı ortaya çıkmaktadır.

renk korlugu

Amsler Grid Testi

Amsler Grid Testi, standart bir göz muayenesi niteliğinde olmasa da görme merkezindeki etkileyen farklı görme sorunlarını tespit etmeye yardımcı olmaktadır. 40 yaş üzerinde bulunan kişilerin bu testi uygulamasında fayda vardır.

Amsler Grid, bir göz testi olarak başta sarı nokta hastalığı şüphesi bulunan hastaların mutlaka uygulaması gereken bir testtir. Testi yeterli ışık alan bir ortamda, her göz için ayrı ayrı uygulamalısınız. Amsler grind göz testi’nin uygulama şekli aşağıdaki gibidir:

  • Kullandığınız gözlük veya kontakt lens varsa gözlerinize takınız.
  • Amsler grid şablonu düz bir zemine sabitleyiniz ve tam karşı açısına geçiniz.
  • Bir gözünüzü elinizle kapattıktan sonra şeklin orta noktasına odaklanınız.
  • Şemadaki büyük karenin dört köşesini birden görüp görmediğiniz bu noktada önem arz etmektedir.
  • Bu işlem her iki göz için de ayrı ayrı tekrarlanmalıdır.

İşlem esnasında her bir köşeyi göremiyorsanız ve çizgilerde dalgalanmalar kırılmalar yaşıyorsanız bu görme merkezinizde bir problem olduğuna işaret ediyor olabilir. Bu göz testi, herhangi bir hastalığın teşhis edilmesinde kullanılması ancak doktor kontrolünde söz konusu olabilir.

amsler grid

Duochrome Testi

Renk körlüğü olan kişilerde kullanılmaktadır. Hastadan yeşil ve kırmızı taraftaki harflerin netliği karşılaştırılması istenmektedir. Renkleri ayırmadan çok renk sapmalarının tespitinde kullanılmaktadır.

Kişi ilk önce sağ gözünü kapatıp gördüğü dairelerden birinin daha koyu renkte olup olmadığı söylenmelidir.

Sonra sol göz kapatılıp yine dairelerden birinin daha koyu renkte görünüp görünmediğine dikkat edilmelidir.

İki göz birden kapatıldıktan sonra dairelerden herhangi birinin daha koyu renkte olmadığı cevabı erilebiliyorsa bu sonuç görmenizde bir problem olmadığı anlamına gelebilmektedir.

Bu göz testi görme düzeyini kesin olarak ölçmemekle birlikte, gözünüzün renk ayrımı konusunda bir problem yaşadığını düşünüyorsanız, ayrıntılı bir göz muayenesi yaptırınız.

Göz Lazer Uygunluk Testi Nasıl Yapılır?

Lazer için uygunluk testi öncelikle muayenehane ortamında yapılan bir göz testidir. Öncelikli olarak bilinmesi gerekenler herhangi bir göz kırma problemi için gözlük veya kontakt lens kullanıp kullanılmadığıdır. Kişinin katarakt, göz kuruluğu, göz tansiyonu, sarı nokta hastalığı ve keratokonus hastalığına sahip olup olmadığı veya geçmişte bu hastalıkları geçirip geçirmediğinin öğrenilmesi gerekir. Hastanın sahip olduğu görme kusuru teyit edildikten sonra, söz konusu kusurun her bir göz için derecesi belirlenmektedir. Daha derinlemesine bir inceleme amacıyla, hastanın kornea kalınlığı ve şekli de incelenmektedir. Göz doktoru gerekli gördüğü taktirde daha farklı tetkikler uygulayabilmektedir. Bu göz testi sonucunda hastanın, lazer tedavisi için uygun olup olmadığına karar verilir.

 

ONLINE RANDEVU FORMU

whatsapp

WHATSAPP HATTIMIZDAN

VAKİT KAYBETMEDEN BİZLERE
YAZABİLİRSİNİZ.

0549 772 39 63

venividigoz-logo.png

Bilgileriniz başarıyla gönderildi.
En kısa zamanda iletişim bilgilerinizden irtibata geçilecektir. Teşekkürler.