Astigmat Testi

  »  Astigmatizma (görme testi) her iki göze ayrı ayrı uygulanmalıdır. »  Yukarıda gördüğünüz şekillerden yatay ve dikey olanlar, düz çizgilerden oluşmaktadır. dört grup ta aynı netliktedir. Yatay ve dikey dışındaki çizgiler dalgalıdır. Netliği aynıdır. »  Sonuç: Test sırasında bu çizgilerden herhangi birinin diğerlerinden parlaklık farkı, o gözde astigmatizma görme kusuru olduğunu gösterir.

Görme Testi

Eğer görme bozukluğunuzun olduğunu hissediyorsanız bu tablo size yardımcı olabilir. Yapmanız gereken tek şey monitörünüzün büyüklüğüne ve ekran çözünürlüğüne göre monitörden ne kadar uzaklaşacağınızı saptamaktır. Sayıları en üst sıradan en alt sıraya kadar bir gözünüzü kapatarak okumaya çalışın, eğer okumakta zorlanıyorsanız hemen bir göz doktoruna müracaat etmeniz gerekmektedir. Miyop veya hipermetrop rahatsızlığınız olabilir. Ekran çözünürlüğüne […]

Hipermetrop

      Işınlar Retinanın Arkasında Odaklanıyor Cisimlerden yansıyan ışınlar tam olarak görme merkezinde değil daha arkada odaklanıyorsa gözde hipermetropi vardır ve kişi yakını uzağa göre daha bulanık görür.

Glokom

      Hasarlı Optik Sinir Göz içi sıvısındaki basıncın artmasıyla birlikte optik sinirde hasar meydana gelir.Bu hasar görme alanındaki daralmayla kendini belli eder.Başlangıç safhasında belirti vermeyen bu sinsi hastalık düzenli yaptırılacak detaylı göz muayenesinde erken teşhis edildiğinde görme kaybına sebep olmadan damla, yağ lazer ya da gerekli görülürse ameliyatla kontrol altına alınabilir.

Retina Yırtılması

      Yırtık Retina Retina dokusunda ufak bir delinme ya da yırtılma meydana geldiğinde kişi nesneleri çarpık görmeye başlar ve ışık çakmaları oluşur.Başlangıç safhasında fark edilen bu durum öncelikle basit bir Argon Lazer tedavisiyle emniyet altına alınır gerekli görülürse cerrahiye de başvurulabilir.

Katarakt

      Opaklaşan Mercek Katarakt gözün içinde bulunan doğal lensin saydamlığını kaybederek opaklaşmasıyla oluşur.Kişi göremez ve renklerde soluklaşma olur.Kataraktın oluşumunda çeşitli etkenler rol oynar ancak en sık rastlananı genellikle 60 yaş üzerinde yaşa bağlı oluşmasıdır.Fako (dikişsiz katarakt ameliyatı) yöntemiyle tedavisi başarıyla yapılmaktadır.

Retina Dekolmanı

Göz küresinin içini kaplayan görmeyi sağlayan sinir hücrelerinin oluşturduğu retina dokusunun bitişik olduğu besleyici dokudan ayrılması retina dekolmanıdır. Ani gelişen bir rahatsızlıktır. Retina dekolmanı kısa sürede tedavi edilmezse kalıcı körlük meydana gelebilir. Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir? Gözde şimşek çakmaları, Uçuşmalar, Bulanık görme Görme alanının bir bölgeden başlayarak daralmasıdır. GÖZ DOKTORLARIMIZDAN RANDEVU ALMAK İÇİN TIKLAYIN Retina […]

Astigmat Göz

      Işınlar İki Farklı Noktada Odaklanıyor Gözün kornea dokusundaki şekil bozukluğundan dolayı cisimlerden yansıyan ışınlargörme merkezinde değil iki farklı noktada odaklanıyorsa astigmat kusuru oluşur.Kişi hem yakın hem uzak mesafede göremez.

Uçuşan Sinekler

      Gözünüzün hareketleriyle birlikte haraket eden bir takım gölgeler görüyorsanız bu çoğu zaman göz içi sıvısının bazı yerlerde yoğunlaşmasından dolayı olup zararsız olabileceği gibi nadiren retina dekolmanın ilk belirtisi de olabilir.

Miyop Göz

      Işınlar Retinanın Önünde Odaklanıyor Cisimlerden yansıyan ışınlar tam olarak görme merkezinde değil daha önde odaklanıyorsa gözde miyopi vardır ve kişi uzağı yakına göre daha bulanık görür.

Makula Dejenerasyonu

      Görme Merkezinin Yapısı Bozuluyor Retina üzerinde bulunan ve makula denilen görme merkezinin yapısının yaşla bağlı olarak bozulmasıyla oluşan bu hastalıkta kişi merkezi görme duyusunu kaybeder.

Normal Göz

         Göze gelen ışınlar Sağlıklı bir gözde cisimlerden yansıyan ışınlar gözün görme merkezinde odaklanır ve kişi gözlük ya da kontakt lens ihtiyacı olmadan bir görüş elde eder.

Amsler Grid Testi

Rutin bir göz muayenesinin karşılığı olmasa da yaşa bağlı, sarı nokta hastalığının erken belirtilerini evde kendinizin uygulayarak tespit etmenizi sağlayacak bir şemadır. 40 yaşın üzerindeki herkesin bu testi uygulamasında büyük yarar vardır. Uygulama; • Görülen şemayı iyi aydınlatılmış bir odada, uygun okuma mesafesinde ve ortadaki noktanın, tam göz hizasına gelecek şekilde duvara asın. • Normalde […]

Renk Körlüğü Testi

RENKLİ bir gözün, insan gözündeki iris tabakası ile renkleri algılayabilmekte ve ayırt edebilmektedir. İris tabakasındaki oluşabilecek bir problem yüzünden, bazı renklerin veya tüm renklerin gri şekilde görebilmek mümkündür. Yukarıdaki testimizi uygulayarak bunu saptayabilirsiniz. Farklı rakamları ifade eden renkleri, çevresindeki renklerden ayıramıyorsanız, renk körü olabilirsiniz.