444 0 481

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Tedaviler

Diyabetik Retinopati

Diabetik retinopati, retina denilen ağ tabakasında yer alan kan damarlarında gelişen hasarlanmalardır.

Diyabet (şeker hastalığı) olan kişilerin diyabet komplikasyonu olarak ortaya çıkabilecek göz problemlerine diabetik göz hastalığı adı verilir.

Glokom, göz içi basıncın artması sebebiyle görme siniri zarar görür ve görmeyi azaltır. Diyabetli kişi sağlıklı kişilerden iki kat daha fazla glokoma yakalanma riskine sahiptir.

Diyabetik Retinopati Tam Olarak Nedir Her Şeker Hastasında Görülür mü?

Diyabetik retinopati günümüzde en önemli görme problemlerinin başında gelmektedir. Retina kan damarlarındaki değişiklikler sonucunda meydana gelmektedir.

Retina ışığa duyarlı bir tabaka olduğu için görme fonksiyonunun sağlıklı olarak işlevini yerine getirebilmesi için herhangi bir hastalığa sahip olmaması gerekir.  Diyabetik retinopatide farklı trürde hasarlar meydana gelir, kan damarlarının yapısı bozularak küçük baloncuklar meydana gelir. Kanamalara ve damar içindeki sıvının etraf dokulara sızmasına sebep olur.

Diyabetik retinopatide ilk başlarda görme kaybı gelişmez hastalık ilerlemeden müdahale edilirse kötü sonuçlar doğurması engellenebilir.

Her diyabet hastası diyabetik retinopati hastalığına yakalanmaz, fakat her diyabet hastası bu risk altındadır. Her sene düzenli göz muayenesi olmalıdır.

Diyabetik Retinopatinin Evreleri Nelerdir?

  • Hafif non-proliferatif diyabetik retinopati: Bu erken evrede, retina damarlarında mikroanevrizma denilen baloncuklar oluşmuştur.
  • Orta non-proliferatif diyabetik retinopati: Retina damarlarında baloncuklar artmış ve damarlarda tıkanmalar meydana gelmiştir.
  • Şiddetli non-proliferatif diyabetik retinopati: Damar tıkanıklıkları ve kanamalar artmış, retinada oksijen eksikliği belirgindir.
  • Proliferatif diabetik retinopati: Retinadaki oksijen eksikliği ve beslenememe artmış ve beyne tehlike sinyalleri gönderilerek retinada yeni ve sağlıksız damar oluşumu başlamıştır. Oluşan bu yeni damarlar çok narindir, her an kanamaya ve ani görme kaybına da sebep olabilir.

Diyabetik Retinopati Nasıl Tedavi Edilir?

Erken evrede makula ödemi yoksa tedaviye gerek yoktur. Diyabetik retinopatinin ilerlemesini önlemek için kan şekerinin ve kolesterol değerlerinin kontrol altında tutulması gerekir.

Retinada istenmeyen yeni damarlar oluşmuşsa (proliferatif diyabetik retinopati) tüm retinaya lazer uygulanabilir.

Göz içinde kanama başlamadan lazer yapılmalıdır eğer şiddetli kanama varsa lazer tedavisi yapılması uygun değildir.

Kanama çok yoğunsa vitrektomi operasyonu ile kanamanın cerrahi olarak temizlenmesi gerekir. Vitrektomi ile gözün içindeki kanama tamamen temizlenir ve lazer operasyonu uygulanır.

ONLINE RANDEVU FORMU

venividigoz-logo.png

Bilgileriniz tarafımıza ulaştı.
Hasta danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir. Teşekkürler.