Tedaviler

Diabetik Retinopati

Diabet (şeker hastalığı) olan kişilerin diabet komplikasyonu olarak ortaya çıkabilecek göz problemlerine diabetik göz hastalığı adı verilir.

Diabetik retinopati: retina denilen ağ tabakasında yer alan kan damarlarında gelişen hasarlanmalardır.

Katarakt: gözün merceğinin buğulanarak şeffaflığını kaybetmesi olarak da tanımlanabilir.

Glokom: göz içi basıncın artması sebebiyle görme siniri zarar görür ve görmeyi azaltır. Diabetli kişi sağlıklı kişilerden iki kat daha fazla glokoma yakalanma riskine sahiptir.

Diabetik Retinopati Tam Olarak Nedir Her Şeker Hastasında Görülür mü?

Diabetik retinopati günümüzde en önemli görme problemlerinin başında gelmektedir. Retina kan damarlarındaki değişiklikler sonucunda meydana gelmektedir.

Retina ışığa duyarlı bir tabaka olduğu için görme fonksiyonunun sağlıklı olarak işlevini yerine getirebilmesi için herhangi bir hastalığa sahip olmaması gerekir.  Diabetik retinopatide farklı trürde hasarlar meydana gelir, kan damarlarının yapısı bozularak küçük baloncuklar meydana gelir. Kanamalara ve damar içindeki sıvının etraf dokulara sızmasına sebep olur.

Diabetik retinopatide ilk başlarda görme kaybı gelişmez hastalık ilerlemeden müdahale edilirse kötü sonuçlar doğurması engellenebilir.

Her diabet hastası diabetik retinopati hastalığına yakalanmaz, fakat her diabet hastası bu risk altındadır. Her sene düzenli göz muayenesi olmalıdır.

Diabetik Retinopatinin Evreleri Nelerdir?

  • Hafif non-proliferatif diabetik retinopati: Bu erken evrede, retina damarlarında mikroanevrizma denilen baloncuklar oluşmuştur.
  • Orta non-proliferatif diabetik retinopati: Retina damarlarında baloncuklar artmış ve damarlarda tıkanmalar meydana gelmiştir.
  • Şiddetli non-proliferatif diabetik retinopati: Damar tıkanıklıkları ve kanamalar artmış, retinada oksijen eksikliği belirgindir.
  • Proliferatif diabetik retinopati: Retinadaki oksijen eksikliği ve beslenememe artmış ve beyne tehlike sinyalleri gönderilerek retinada yeni ve sağlıksız damar oluşumu başlamıştır. Oluşan bu yeni damarlar çok narindir, her an kanamaya ve ani görme kaybına da sebep olabilir.

Diabetik Retinopati Nasıl Tedavi Edilir?

Erken evrede makula ödemi yoksa tedaviye gerek yoktur. Diabetik retinopatinin ilerlemesini önlemek için kan şekerinin ve kolesterol değerlerinin kontrol altında tutulması gerekir.

Retinada istenmeyen yeni damarlar oluşmuşsa (proliferatif diabetik retinopati) tüm retinaya lazer uygulanabilir.

Göz içinde kanama başlamadan lazer yapılmalıdır eğer şiddetli kanama varsa lazer tedavisi yapılması uygun değildir.

Kanama çok yoğunsa vitrektomi operasyonu ile kanamanın cerrahi olarak temizlenmesi gerekir. Vitrektomi ile gözün içindeki kanama tamamen temizlenir ve lazer operasyonu uygulanır.

diabetik retinopati

ONLINE RANDEVU FORMU

whatsapp

WHATSAPP HATTIMIZDAN

VAKİT KAYBETMEDEN BİZLERE
YAZABİLİRSİNİZ.

0549 772 39 63

venividigoz-logo.png

Bilgileriniz başarıyla gönderildi.
En kısa zamanda iletişim bilgilerinizden irtibata geçilecektir. Teşekkürler.