Tedaviler

Astigmat

Astigmat; kornea adı verilen göz yüzeyinin göz içerisinde bulunan göz merceğinin düzensiz kavislenmesine bağlı olarak meydana çıkan bir göz kusuru olarak tanımlanabilir.
Kornea ya da lenste anormal olarak kavislenmenin olması ışığın retinada tam olarak tam odaklanamaması da net görüntü vermemesi ile sonuçlanır.
Normal bir kornea; orantılı bir yüzey eğriliğine sahiptir. Astigmatta bu yapının yüzeyinde orantısız bir kavis bulunmaktadır.

Astigmat Neden Olur?

Kornea gözlerin ön yüzeyini kaplayan şeffaf bir tabakadır, lens ise gözün içinde bulunan dışarıdan görülemeyen, inceltip kalınlaşarak yakın veya uzak nesnelere odaklanmayı sağlayan şeffaf bir yapıdır. Gözünde kusur olmayan bir göz; kornea ve lensi pürüzsüz bir yüzeyde eşit çapa sahiptir.
Kornea ve lens çapları eşit olmayan bir şekilde ise ışık düzgün bir şekilde kırılamaz ve bulanık bir görüntü meydana gelir. Kornea ve lens bu şekilde eğriliğe sahipse Astigmattır.

Astigmat Sonradan mı Oluşur?

Astigmat doğumsal da olabilir. Ya da gözlerde yaralanma, hastalık vb. sebeplerden sonra da gelişebilmektedir.
Keratokonus adı verilen ve korneanın incelerek tümsekleşme yarattığı dejeneratif göz hastalığı da astigmatın bir diğer nedenidir.

Astigmat Ne Gibi Belirtiler Gösterir?

  • Yakını ve uzağı bulanık görme,
  • Sık sık görülen baş ağrıları,
  • Göz yorgunluğu,
  • Geceleri sürüş zorluğu,
  • Ciddi vakalarda ise çift görme gibi belirtiler gösterebilir.

Astigmat Tedavisi Nasıl Yapılır?
Hafif olgularda tedaviye gereksinim duyulmayabilir. Astigmat daha da şiddetliyse gözlük, kontakt lens ciddi astigmatı olan kişilerde ise lazer önerilmektedir.

ONLINE RANDEVU FORMU

whatsapp

WHATSAPP HATTIMIZDAN

VAKİT KAYBETMEDEN BİZLERE
YAZABİLİRSİNİZ.

0549 772 39 63

venividigoz-logo.png

Bilgileriniz başarıyla gönderildi.
En kısa zamanda iletişim bilgilerinizden irtibata geçilecektir. Teşekkürler.